Zrozumieć pisarza Louis-Ferdinanda Céline'a

2024-05-07, 11:50

Zrozumieć pisarza Louis-Ferdinanda Céline'a
Rękopis "Wojny" odnaleziono po ponad 60 latach od śmierci Celine'a. Foto: mat. promocyjne

Francuski pisarz Louis-Ferdinand Céline uznawany jest za jednego z największych (obok Jean-Paula Sartre’a, Alberta Camusa i Samuela Becketta) pisarzy opisujących kondycję człowieka XX wieku. Do dziś toczą się też spory i kontrowersje wokół jego antysemickich poglądów sprawy rozmiarów jego kolaboracji z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej. 

Céline (1894-1961) uznawany jest we Francji za jednego z największych pisarzy wieku XX, obok m.in. Marcela Prousta.  

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sami Francuzi mają problem ze zrozumieniem tego pisarza. - Używał słów, które zatarły się od czasów La Fontaine'a. Był zresztą wielkim admiratorem jego bajek. Używał też języka ulicy, kloak i pasaży handlowych, gdzie najwięcej do powiedzenia mieli drobni bandyci pozbawieni czci i wiary. Ten język przetrwał do dnia dzisiejszego, ale nie używa się go z pieczołowitością, jak w latach 30. XX wieku. Nie warto jednak się do tego zrażać i zniechęcać. Francuzi również nie wszystko z tego rozumieją - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i wykładowca Marcin Darmas. 


Posłuchaj

Zrozumieć Louisa-Ferdinanda Céline'a (Kwadratura kultury) 23:01
+
Dodaj do playlisty

 

Jego najbardziej znaną powieścią jest "Podróż do kresu nocy". Natomiast ostatnio została wydana w Polsce jego "Wojna". Rękopis odnaleziono po ponad 60 latach od śmierci pisarza.

Więcej w nagraniu. 


* * *

Audycja: Kwadratura kultury

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Marcin Darmas (dziennikarz, wykładowca Wydz. Socjologii UW)

Data emisji: 6.05.2024

Godzina: 23.06

PR24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej