Kalendarz wyborów europejskich. Oto najważniejsze daty

2024-04-29, 11:49

Kalendarz wyborów europejskich. Oto najważniejsze daty
9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Foto: Parlament Europejski

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 europosłów. Przedstawiamy najważniejsze daty dla wyborców.

Głosujący w wyborach europejskich 2024 będą musieli w terminie:

od 26 kwietnia do 6 czerwca 2024 r. złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu lub zmianę miejsca głosowania. Termin ten dotyczy również przebywających poza miejscem zamieszkania ze względów służbowych: żołnierzy, ratowników, policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej.

do 27 maja 2024 r. zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, głosowania za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

do 27 maja 2024 r. zgłosić zamiar skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

do 31 maja 2024 r. złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, który najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 rok życia.

do 4 czerwca 2024 r. złożyć wniosek o uznanie wyborców przebywających za granicą w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Ten sam termin obowiązuje wyborców przebywających na polskich statkach morskich, którzy chcą zostać ujęci w spisie wyborców w obwodach głosowania na tych statkach.

6 czerwca 2024 r. natomiast osoby, które zgłosiły chęć skorzystania z prawa do darmowego transportu do lokalu wyborczego zostaną poinformowane o godzinie transportu w dniu głosowania.

Kolejną istotną datą jest 7 czerwca, kiedy to o północy zakończy się kampania wyborcza.

Do 2 maja 2024 roku do godziny 16:00 można było zgłaszać listy kandydatów na posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Natomiast od 25 maja do 7 czerwca będą oni mogli prowadzić kampanię wyborczą przygotowaną przez komitet wyborczy.

Czytaj także:

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej