Napięta sytuacja między Kosowem i Serbią. Niemcy wysyłają żołnierzy
Niemcy czterokrotnie zwiększą liczebność swoich wojsk w ramach misji pokojowej NATO w Kosowie. Obecnie w ramach misji Sojuszu w Kosowie stacjonuje około 5 tys. żołnierzy z 27 państw.
2024-05-11, 12:56
Niemiecki ambasador w Kosowie Joern Rohde poinformował, że w przyszłym tygodniu liczba niemieckich żołnierzy w Kosowie wzrośnie z 70 do 300. Wyjaśniając decyzję Berlina, Rohde oznajmił, że Niemcy chcą "uniemożliwić powtórzenie się sytuacji podobnej do tej, jaka miała rok temu miejsce we wsi Banjska na północy Kosowa".
Pod koniec września 2023 roku uzbrojona grupa Serbów zaatakowała tam kosowskich policjantów; wskutek strzelaniny zginął jeden funkcjonariusz i trzech napastników. Władze w Prisztinie określiły atak jako terrorystyczny, a o jego organizację oskarżyły Belgrad.
Napięta sytuacja Kosowa z Serbią
- KFOR (siły pokojowe NATO) odpowiednio zareagował po ataku i zwiększył swoje siły - ocenił ambasador Niemiec. Obecnie w ramach misji Sojuszu w Kosowie stacjonuje około 5 tys. żołnierzy z 27 państw.
Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Kosowo nadal zamieszkuje mniejszość serbska, z której część skupiona jest na terenach północnych, przy granicy z Serbią.
REKLAMA
Władze w Prisztinie oskarżają Belgrad o planowanie ataku na kraj i rozmieszczanie w pobliżu granicy z Kosowem jednostek swojej armii. Do wzrostu napięć doprowadziła w ostatnich tygodniach perspektywa przyjęcia Kosowa do Rady Europy, czemu aktywnie sprzeciwia się Serbia.
Czytaj także:
- Kolejne państwo w UE? KE zaleca rozpoczęcie negocjacji członkowskich z tym krajem
- Problemy Bośni i Hercegowiny. Jakub Bielamowicz: są trudności z polityką zagraniczną, rząd centralny jest słaby
- Brytyjskie media: Serbia planuje inwazję na Kosowo z pomocą Rosji. Vuczić: to kłamstwo
dn/PAP
REKLAMA