Rosyjskie aktywa na wsparcie Ukrainy. "To nie jest pójście na całość"

2024-05-14, 11:35

Rosyjskie aktywa na wsparcie Ukrainy. "To nie jest pójście na całość"
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym . Foto: PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

- Należy zwrócić uwagę, że to nie jest pójście na całość, jeśli chodzi o UE. Mówimy o wykorzystywaniu zysków z kapitału, a nie samego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, ekspert ds. wschodnich (Fundacja The Opportunity).

Po miesiącach pertraktacji w środę ambasadorowie państw UE doszli do wstępnego porozumienia, by użyć zysków powstających z zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia Ukrainy. Ma to pozwolić na przekazywanie Ukrainie co roku ok. 3 mld dolarów, z czego 90 proc. zostanie przeznaczonych na zakup broni dla Kijowa.

"To nie jest pójście na całość"

Bartosz Tesławski komentował te doniesienia. - W normalnych warunkach Rosjanie mogliby liczyć, że będą zarabiali na pieniądzach, które leżą na kontach europejskich. W tym momencie te środki pójdą na wsparcie dla Ukrainy (…). To jest o tyle istotna różnica, że stanowi pół kroku do największej zmiany, jaką byłoby zadeklarowanie, że cały rosyjski kapitał zostanie skonfiskowany i przekazany Ukrainie - zaznaczył.

- Na część problemów Ukrainy Zachód może odpowiedzieć. To m.in. problemy z dostawami nowoczesnego sprzętu, amunicji. Jest też niestety bardzo poważny problem, który rozwiązać może sama Ukraina, jakim są żołnierze - zwracał uwagę gość audycji i dodał, że Ukrainie może pomóc ściąganie swoich obywateli z zagranicy czy powszechna mobilizacja.

"Rosjanie mają głód sprzętu"

W tym kontekście gość audycji skomentował też zmianę na stanowisku ministra obrony Rosji. - Rosjanie nie mają tak jak Ukraińcy głodu żołnierzy, ale mają głód na sprzęt i nie mają perspektyw na jego dostawy. Ani sami nie stworzą lepszego, niż mają obecnie, ani nie są w stanie produkować go w odpowiednich ilościach (…). Nie spodziewali się, że będą tracili go tak dużo - zauważył.

Posłuchaj

Bartosz Tesławski o przejęciu odsetek z rosyjskich aktywów przez UE (Temat dnia) 21:19
+
Dodaj do playlisty

Zdecydowana większość zablokowanych rosyjskich środków - w 15 różnych walutach - jest ulokowana w mającej siedzibę w Brukseli instytucji finansowej Euroclear, która pośredniczy w transakcjach m.in z udziałem obligacji skarbowych innych państw. Inna znaczna część środków jest w jurysdykcji francuskiego banku centralnego, mniejsze kwoty są pod kontrolą USA i Japonii.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska 

Gość: Bartosz Tesławski, ekspert ds. wschodnich Fundacja The Opportunity

Data emisji: 14.05.2024

Godzina emisji: 10.08

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej