Dramat cywilów w Strefie Gazy. Human Rights Watch oskarża Izrael

2024-05-14, 13:07

Dramat cywilów w Strefie Gazy. Human Rights Watch oskarża Izrael
Od 7 maja pracownicy organizacji humanitarnych nie mogą opuścić Strefy Gazy. Foto: Shutterstock/Anas-Mohammed

Human Rights Watch wzywa do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie ataków żołnierzy Izraela na pracowników organizacji pomocowych i konwoje z pomocą humanitarną w Strefie Gazy. Głód jest wykorzystywany jako metoda prowadzenia wojny w Strefie Gazy - alarmuje organizacja. Według HRW, od października 2023 roku siły izraelskie przeprowadziły co najmniej osiem ataków na konwoje i obiekty organizacji pomocowych w Strefie Gazy.

Pomimo tego, że grupy pomocowe przekazały informacje o miejscach swoich działań władzom izraelskim w celu ochrony, przed atakami nie wydawano żadnych ostrzeżeń. Ponadto od 7 maja pracownicy organizacji humanitarnych nie mogą opuścić Strefy Gazy, gdyż siły izraelskie zamknęły przejście graniczne w Rafah.

Raport HRW wskazuje również, że głód jest wykorzystywany jako metoda prowadzenia wojny w Strefie Gazy. Jak napisano, władze Izraela celowo blokują dostawy wody, żywności i paliwa, umyślnie utrudniają pomoc humanitarną, zrównując z ziemią obszary rolnicze i pozbawiając ludność cywilną przedmiotów niezbędnych do przetrwania.

Niepowodzenie Izraela w ochronie pracowników organizacji pomocowych zmusiło część z nich do zawieszenia bądź ograniczenia działalności humanitarnej w Strefie Gazy.

Human Rights Watch chce wyjaśnień

Human Rights Watch wzywa do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie ataków i wzywa sojuszników Izraela do zawieszenia pomocy wojskowej do czasu zaprzestania poważnych nadużyć.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, od ataku 7 października, kiedy wybuchł aktualny konflikt miedzy Izraelem i Hamasem, w Strefie Gazy zginęło co najmniej 254 pracowników organizacji pomocowych. Spośród nich 188 to pracownicy Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie UNRWA.

Posłuchaj

Raport HWR o izraelskich atakach na pracowników organizacji pomocowych (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej