Przestępstwa przeciwko przyrodzie. Takich pamiątek nie przywoź z wakacji
- Wydaje nam się, że problemy związane z ochroną przyrody, kłusownictwem, nielegalnym handlem są problemami odległego południa. Ten problem dotyczy nas jednak bezpośrednio - przyznał w Polskim Radiu 24 Rafał Rzepkowski, specjalista ds. ochrony gatunków z Fundacji WWF Polska.
2024-05-14, 19:54
Nielegalny przemyt, kłusownictwo i przemyt. Często kupując "regionalne wyroby" pamiątki z wakacji nieświadomie przyczyniamy się do niszczenia środowiska naturalnego odwiedzanych przez nas miejsc. Wiele osób sądzi, że przestępczość przeciwko przyrodzie to odległy problem. Jednak w rzeczywistości odbiorcami nielegalnych towarów i beneficjentami przestępstw przeciwko przyrodzie są również kraje Unii Europejskiej.
WWF Polska jest jedną z 13 europejskich organizacji realizujących założenia zakończonego niedawno Projektu SWiPE. Jego głównym celem było doprowadzenie do uświadamiania poziomu przestępczości przeciwko przyrodzie. W ramach projektu podczas wspólnych warsztatów i szkoleń z udziałem przedstawicieli służb granicznych, prokuratury, sądownictwa oraz policji poszerzano wiedzę i świadomość problemu.
Rafał Rzepkowski zwrócił w audycji uwagę na gabloty umieszczone na lotniskach, gdzie przedstawione są np. skóry zwierząt lub innych produktów znajdujących się na liście CITES, czyli roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem. Są one objęte ograniczeniami i zakazami związane z przywozem i wywozem z Unii Europejskiej (UE). A wwiezienie ich do Polski może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami.
- Ubrania z bawełny. Czy to zawsze dobry wybór?
- Wyzwania stawiane przez OZE. Ekspert wskazuje na namiar produkowanej energii
Kto jest odpowiedzialny za kryzys klimatyczny? Wyniki raportu
W audycji także materiał dotyczący wyników badań dotyczących emisji gazów cieplarnianych. Wg raportu "Carbon Majors" zaledwie 57 producentów paliw kopalnych i cementu było odpowiedzialnych za 80 proc. globalnej emisji CO2 w latach 2016-2022.
Zmienia to perspektywę dotyczącą odpowiedzialności za kryzys klimatyczny - spoczywa ona głównie na podmiotach czerpiących zyski z wydobywania paliw kopalnych z ziemi, a nie na osobach, które je później spalają.
Międzynarodowa Agencja Energii podkreśla, że pomimo rozprzestrzeniania się inicjatyw związanych z energią odnawialną, emisje nadal rosną, osiągając w ubiegłym roku rekordowe poziomy. Rekomenduje, by zahamować otwieranie nowych kopalń lub złóż ropy i gazu, jeżeli świat ma pozostać w bezpiecznych granicach globalnego ocieplenia.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadząca: Marta Hoppe
REKLAMA
Gość: Rafał Rzepkowski (Fundacja WWF Polska)
Data emisji: 14.05.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA