Nie żyje Zofia Czekalska "Sosenka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 100 lat
W wieku 100 lat zmarła uczestniczka Powstania Warszawskiego Zofia Czekalska "Sosenka". W 2018 roku za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski odznaczona została przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.
2024-05-14, 20:27
Zofia Czekalska pochodziła z Tomaszowa Mazowieckiego. W Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu. Była łączniczką I Obwodu AK "Radwan" w kompanii łączności zgrupowania "Chrobry II". Po powstaniu znalazła się w obozie jenieckim w Zeithain w Saksonii. Stamtąd po wyzwoleniu wróciła do Polski.
W 2018 roku za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski odznaczona została przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.
"Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać"
Informację o śmierci Zofii Czekalskiej przekazał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"Pani Zofio, »Sosenko« - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.
REKLAMA
"»Pani jest coraz młodsza!« - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.
Dodał, że ostatni raz z "Sosenką" widział się na spotkaniu wielkanocnym w Domu Powstańców Warszawskich. "Więcej spotkań niestety już nie będzie. Za każde z tych, których miałem zaszczyt doświadczyć - dziękuję" - czytamy we wpisie Rafała Trzaskowskiego.
Zofia Czekalska o Powstaniu Warszawskim
- Godzina "W" zastała mnie w Śródmieściu. Mieszkałam na ul. Siennej 45, na szóstym piętrze. Pierwsze strzały widziałam przy placu Grzybowskim. Tam była jakaś tajna fabryka broni czy coś takiego. Chłopcy lecą z chorągiewkami, szaleją. Ludzie się chowają - opowiadała Zofia Czekalska "Sosenka" podczas wywiadu przeprowadzonego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach programu "Archiwum Historii Mówionej".
REKLAMA
Po wojnie zajmowała się tym, co kochała najbardziej – robieniem na drutach, szyciem, haftowaniem. Przez wiele lat pracowała w różnych teatrach warszawskich, szyjąc stroje sceniczne.
ms/IAR, PAP
mpkor
REKLAMA