Atak na premiera Słowacji. Bochenek: coś złego dzieje się w Europie

2024-05-15, 18:30

- Za wschodnią granicą UE czyha olbrzymie niebezpieczeństwo. Europejscy przywódcy powinni się na tym koncentrować, powinniśmy być zwarci i silni. Sytuacje jak na Słowacji pokazują, że coś jest nie tak z europejską demokracją. Premier rządu nie może czuć bezpieczny na ulicy, został postrzelony i trafił do szpitala. To powinno dać nam wszystkim do myślenia - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Bochenek z Prawa i Sprawiedliwości. 

Premier Słowacji Robert Fico został w środę postrzelony przed domem kultury w miejscowości Handlova na zachodzie kraju. Dosięgło go kilka kul. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że doniesienia ze Słowacji są szokujące. - Do wydarzeń doszło w środku Europy. Robert Fico został zaatakowany, choć miał ochroną. To pokazuje, że coś złego dzieje się w Europie. W wielu państwach górę biorą podziały, polaryzacja i emocje polityczne. To rezonuje, przekłada się bezpośrednio na społeczeństwa - powiedział Rafał Bochenek.

Apel do rządzących 

Polityk PiS dodał, że agresja ma również miejsce w Polsce. - Podczas wieców często padały przekleństwa, były podpalane biura poselskie. W 2010 roku zginął pracownik biura PiS. Ostry język i podgrzewanie konfliktów może prowadzić do tego typu sytuacji. Apelują do obecnie rządzących, aby nie generowali sporów. Posiadają wszystkie instrumenty, aby zaniechać konfliktów społecznych - stwierdził Bochenek. 

Jego zdaniem sytuacja jest niezwykle poważana. - Za wschodnią granicą UE czyha olbrzymie niebezpieczeństwo. Europejscy przywódcy powinni się na tym koncentrować, powinniśmy być zwarci i silni. Sytuacje jak na Słowacji pokazują, że coś jest nie tak z europejską demokracją. Premier rządu nie może czuć bezpieczny na ulicy, został postrzelony i trafił do szpitala. To powinna dać nam wszystkim do myślenia - podsumował Rafał Bochenek. 

Posłuchaj

Rafał Bochenek gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 15:07
+
Dodaj do playlisty

W kierunku Ficy oddano co najmniej cztery strzały. Wiadomo, że jedna z kul trafiła premiera Słowacji w brzuch. Inne - jak podają media - prawdopodobnie w rękę i nogę. W krótkim komunikacie opublikowanym m.in. na profilu Ficy na Facebooku przekazano, że premier został "wielokrotnie postrzelony i obecnie znajduje się w stanie zagrażającym życiu".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Rafał Bochenek (PiS)
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 16.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej