Modernizacja sieci energetycznej. 145 mln zł dla PGE i Energi

2024-05-15, 15:00

Modernizacja sieci energetycznej. 145 mln zł dla PGE i Energi
W ostatnim roku PGE zainwestowały w rozwój sieci dystrybucyjnych 4 mld zł, natomiast tegoroczne nakłady inwestycyjne Energa-Operator to 2,9 mld zł. Foto: Lukas Gojda/Shutterstock

145 mln zł unijnego dofinansowania trafi na modernizację sieci elektroenergetycznych PGE Dystrybucja i Energa-Operator. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. "To dopiero początek wielkiej modernizacji sieci elektroenergetycznych" - podkreśliła szefowa resortu klimatu.

Podpisane umowy obejmują rozwój inteligentnej sieci dystrybucyjnej na terenie PGE Dystrybucja Oddział Warszawa i Oddział Skarżysko-Kamienna. W przypadku Energa-Operator, chodzi o zwiększenie potencjału przyłączania nowych OZE na terenach oddziałów Olsztyn i Płock.

Całkowita wartość tych trzech projektów to 220 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich sięga 145 mln zł. Na projekty PGE Dystrybucja przypadnie 91 mln zł dofinansowania, na działania Energa-Operator chodzi o 54 mln zł z europejskich funduszy.

"Nie obciążać kosztami odbiorców"

Jak podkreślił prezes PGE Dariusz Marzec, sieci dystrybucyjne to kluczowy element transformacji. Muszą być bardziej inteligentne i elastyczne, aby lepiej służyć aktywom wytwórczym, których struktura, zasięg i lokalizacje ulegają zmianie.

- Dzięki podpisanym umowom PGE będzie mogło zmodernizować 70 km sieci i 11 stacji elektroenergetycznych z korzyścią dla odbiorców - zaznaczył.

Prezes spółki przypomniał, że w ostatnim roku PGE zainwestowały w rozwój sieci dystrybucyjnych 4 mld zł, a w następnych latach inwestycje te dalej będą na takim poziomie.

- Staramy się o środki bezzwrotne, aby nie obciążać kosztami odbiorców - podkreślił.

Problemy z podłączaniem OZE

Również wiceprezes Energa-Operator Marek Kasicki zwrócił uwagę, że inwestycje w sieci dystrybucyjne wymagają dużego kapitału, ale najlepiej, aby to był kapitał bezzwrotny, tak aby kosztów nie odczuwali odbiorcy. Jak dodał, Energa-Operator ma kolejne projekty, w których liczy na 500 mln zł unijnego dofinansowania.

Marek Kasicki przypomniał, że tegoroczne nakłady inwestycyjne spółki to 2,9 mld zł, prawie dwa razy więcej niż w poprzednich latach.

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska przypomniała, że statystyki mówią o problemach z podłączaniem nowych źródeł OZE do sieci.

- Aby ten problem rozwiązać, musimy dokonać szeregu inwestycji i te umowy to dopiero początek wielkiej modernizacji sieci elektroenergetycznych - podkreśliła.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej