Uliczne walki, strzelaniny, płonące samochody. Stan wyjątkowy w Nowej Kaledonii
Francja wprowadza stan wyjątkowy w Nowej Kaledonii na Pacyfiku. Przez dwie noce dochodziło tam do protestów przeciwko zmianom konstytucji. W starciach zginęły cztery osoby, a około stu jest rannych.
2024-05-15, 15:38
Prezydent Emmanuel Macron ostrzegł, że dalsze akty przemocy w zamorskim terytorium Francji spotkają się z twardą odpowiedzią. Wezwał też do wznowienia dialogu politycznego.
W związku z zamieszkami Macron zwołał na dziś sztab kryzysowy, przeniósł na popołudnie posiedzenie rządu, a wizytę w Normandii - odwołał.
Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dlaczego do nich doszło?
Rozruchy mają związek z przyjętą przez francuskie Zgromadzenie Narodowe reformą systemu głosowania. Pozwala ona na udział w wyborach lokalnych Francuzom, którzy mieszkają w Nowej Kaledonii co najmniej 10 lat.
Sprzeciwiają się temu zwolennicy niepodległości wyspy. Zamieszki trwają od poniedziałku, natomiast nasiliły się w nocy z wtorku na środę.
REKLAMA
Walki uliczne, strzelaniny, płonące samochody. "Sytuacja powstańcza"
W proteście przeciwko nowym przepisom doszło do walk ulicznych, strzelanin, spłonęło wiele samochodów, splądrowane zostały sklepy. Cztery osoby zginęły, a ok. stu jest rannych.
- Obecną sytuację określiłbym jako powstańczą - przekazał zarządca Nowej Kaledonii Louis Le Franc.
Francuska kolonia
Nowa Kaledonia jest położona na archipelagu wysp w południowej części Oceanu Spokojnego. Od 1853 r. ma status francuskiego terytorium zamorskiego, co zapewnia jej znaczącą autonomię wobec Paryża.
Terytoria zamorskie są byłymi francuskimi koloniami, które uzyskały częściową niepodległość.
REKLAMA
- Brutalne zamieszki w Nowej Kaledonii. Płonęły budynki i samochody. Są ofiary śmiertelne
- Atak na więzienną furgonetkę we Francji. Napastnicy zastrzelili policjantów
- Xi Jinping z wizytą w Paryżu. "Gospodarcze interesy Niemiec i Francji nie są zgodne z interesami Pekinu"
IAR, PAP/łl
REKLAMA