Wybrano nowego szefa Komitetu Wojskowego UE. Kandydował także polski generał

2024-05-15, 18:33

Wybrano nowego szefa Komitetu Wojskowego UE. Kandydował także polski generał
Nowym szefem Komitetu Wojskowego UE został Irlandczyk, gen. Sean Clancy (na zdjęciu z lewej). Foto: twitter.com/ChairmanEUMC

Polski dowódca nie będzie szefem Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Generał Sławomir Wojciechowski, kandydat naszego kraju, przegrał w głosowaniu z Irlandczykiem. Trzecim kandydatem był Słoweniec.

Wyboru dokonali szefowie sztabów generalnych 27 krajów członkowskich w Brukseli.

Nowy szef Komitetu Wojskowego UE. Polak też kandydował

Irlandzki generał Sean Clancy zasiądzie na fotelu szefa unijnego Komitetu Wojskowego w czerwcu przyszłego roku. Będzie prawdopodobnie kontynuował linię neutralności, bo stanowisko obejmuje po Austriaku.

Komitet Wojskowy to najwyższy organ wojskowy Unii Europejskiej. Ostrzega przed potencjalnymi zagrożeniami i kryzysami, zajmuje się planowaniem i realizacją unijnych misji i operacji wojskowych.

Gen. Wojciechowski: nie dramatyzuję z powodu przegranej

Po głosowaniu, w rozmowie z dziennikarzami, generał Wojciechowski przyznał, że zakładał, że może nie zostać wybrany, bo - w przeciwieństwie do konkurentów - nie był ani nie jest szefem sztabu.

- Do tej pory w historii nie wydarzyło się tak, żeby został wybrany ktoś, kto nie jest szefem sztabu generalnego. Zaryzykowaliśmy dość dużo, zainwestowaliśmy, mieliśmy ogromne wsparcie pana premiera, ministerstwa obrony narodowej, ministerstwa spraw zagranicznych, całej dyplomacji, ale nie byliśmy jedyni, którzy zabiegają - skomentował generał Sławomir Wojciechowski.

Dodał, że przedstawił swoją wizję przyszłości funkcjonowania Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej, ale okazało się, że nie była ona dość atrakcyjna. - Nie dramatyzowałbym z tego powodu - podsumował.

Czytaj również:

IAR/Beata Płomecka/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej