Zamach na słowackiego premiera. Robert Fico po operacji, życie nie jest zagrożone

2024-05-15, 23:50

Zamach na słowackiego premiera. Robert Fico po operacji, życie nie jest zagrożone
Ärzte konnten die Blutung in der Bauchhöhle von Robert Fico nicht stoppen. Der slowakische Regierungschef befindet sich im Krankenhaus.Foto: Jan Kroslák/Associated Press/East News

Robert Fico już po operacji. Jego stan jest stabilny - przekazał ze Słowacji korespondent Polskiego Radia Piotr Piętka w środę przed północą. Dobre wieści potwierdził wicepremier Tomas Taraba.

- Z tego, co wiem, operacja przebiegła pomyślnie. Jego życie nie jest zagrożone - powiedział wiceszef słowackiego rządu BBC.

Korespondent Polskiego Radia doprecyzował, że po wielogodzinnej walce o życie i kilku operacjach, stan Fico oceniany jest na stabilny, a premier prawdopodobnie jest przytomny.

Szef słowackiego rządu został postrzelony w miejscowości Handlová na zachodzie kraju, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd. Strzały padły, gdy premier Robert Fico wyszedł do ludzi zebranych przed miejscowym domem kultury. Napastnik został zatrzymany przez policję. Działał z pobudek politycznych, a swój atak planował od miesiąca.

"Nie ma dobrych informacji"

Wcześniej z kolejnych komunikatów rysował się mało optymistyczny obraz.

- Stan premiera Słowacji Roberta Ficy jest bardzo poważny. Szef słowackiego rządu jest wciąż operowany po zamachu na jego życie - informował kilka godzin wcześniej minister obrony Słowacji Robert Kaliňák na konferencji w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy.

Nie kryjąc emocji stwierdził, że "rząd nie ma dobrych informacji". 

Dementował jednocześnie informacje telewizji TA3, która omyłkowo podała informację o zakończonej operacji, wskazując przy tym, że Fico komunikuje się z lekarzami.

Uraz wielonarządowy

Minister Kaliňák tłumaczył, że premier Fico doznał poważnego urazu wielonarządowego po kilku postrzałach i walczy o życie. Jego operacja zaczęła się około 16.30.

Informacje ministra obrony potwierdził jego kolega z rządu, minister spraw wewnętrznych Matúš Šutaj Eštok. - Stan premiera jest krytyczny. Nadal znajduje się na stole operacyjnym - podał.

Pięć strzałów do premiera

Poinformował także, że zamachowiec oddał aż pięć strzałów. Jego zdaniem atak "był motywowany politycznie", a decyzja o nim została podjęta krótko po wyborach prezydenckich. Polityk zaapelował do społeczeństwa, polityków i mediów o spokój.

Szef słowackiego MSW zapewnił, że rząd zwiększy ochronę nie tylko polityków sprawujących urzędy konstytucyjne, ale także przedstawicieli opozycji czy mediów.

Robert Fico postrzelony

Według mediów Robert Fico został m.in. postrzelony w brzuch, a także w biodro i w ramię. Kancelaria premiera zaraz po zamachu przekazała, że stan szefa rządu jest zagrażający życiu.

Posłuchaj

Robert Kaliňák: lekarze cały czas walczą o życie Roberta Ficy, który jest wciąż operowany. Według informacji, które mamy, w wyniku kilku ran postrzałowych odniósł poważne obrażenia wielonarządowe. Jego stan jest bardzo poważny (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Słowackie media podawały informacje o trwającej operacji i bezskutecznych próbach zatamowania krwawienia w jamie brzusznej. 

Minister pracy Erik Tomas przekazał mediom, że operacja będzie trwała długo i uszkodzonych zostało wiele organów.

Zamach na premiera Słowacji

Policja prowadzi działania w Handlovej, gdzie doszło do ataku. Między innymi zabezpiecza ślady. Sprawca został zatrzymany tuż po zamachu. Według mediów to 71-letni poeta Juraj Cintula, który w przeszłości planował założyć partię pod nazwą "Ruch przeciw przemocy". Jak donoszą portale, mężczyzna był dawniej pracownikiem ochrony. Broń, z której oddał strzały, miał posiadać legalnie.

Słowacka prokuratura wszczęła postępowanie wobec sprawcy zamachu na premiera Roberta Ficę pod kątem usiłowania zabójstwa. Słowackie media piszą, że sprawcy grozi od 25 lat więzienia do dożywocia.

Czytaj również:

Posłuchaj

Słowackie media podają, że Robert Fico przechodzi operację. Premiera przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy po próbie zamachu. O szczegółach Wojciech Stobba (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Relacja korespondenta Polskiego Radia Piotra Piętki, który jest obecnie w Bańskiej Bystrzycy ("Północ - Południe" / Polskie Radio 24) 5:07
+
Dodaj do playlisty

IAR/Polskie Radio 24/jmo/mpkor/fc

Polecane

Wróć do strony głównej