Co z zamrożonym majątkiem Rosjan? Estonia podjęła decyzję

2024-05-15, 19:55

Co z zamrożonym majątkiem Rosjan? Estonia podjęła decyzję
Estonia. Parlament przyjął ustawę o wykorzystaniu zamrożonego majątku Rosjan na rzecz Ukrainy. Foto: Shutterstock/M-Production

Estoński parlament zatwierdził propozycję wykorzystania majątku Rosjan do zrekompensowania zniszczeń wojennych w Ukrainie. Chodzi o środki, które zostały zamrożone na mocy międzynarodowych sankcji.

Estońskie przepisy miałyby umożliwić wykorzystanie zamrożonych aktywów osób i firm, które przyczyniły się do nielegalnych działań Rosji jako "zaliczki na pokrycie szkód". Aby tego dokonać, Estonia musiałaby otrzymać wniosek o ich wykorzystanie i udowodnić powiązania ich właściciela ze szkodliwą działalnością. Natomiast właściciel tych środków mógłby dochodzić swoich praw przed estońskimi sądami.

Historyczny precedens

- Rosja jest państwem-agresorem i nie można pozostawiać ciężaru naprawienia wyrządzonych przez nią szkód wojennych jedynie na barkach Ukrainy i jej sojuszników. Rosja jest za nie odpowiedzialna i musi ponieść za to konsekwencje - powiedział przewodniczący Komisji Konstytucyjnej estońskiego parlamentu Hendrik Johannes Terras.

Premier Estonii Kaja Kallas napisała na portalu X, że parlament jej kraju jako pierwszy na Starym Kontynencie przyjął tego typu ustawę. "Jesteśmy o krok bliżej, aby ustanowić w Europie historyczny precedens" - zaznaczyła szefowa rządu.

Zamrożony rosyjski majątek. Deklaracja USA

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział we wtorek w Kijowie, że Ameryka skonfiskuje rosyjski majątek zamrożony w Stanach Zjednoczonych. Środki te będą przeznaczone na wsparcie Ukrainy.

Dodał też, że Stany Zjednoczone zamierzają współpracować z państwami grupy G7, by to samo zrobić z rezerwami walutowymi Rosji wartymi ok. 300 miliardów euro, które kraje te zamroziły po inwazji na Ukrainę w 2022 r.


Posłuchaj

Estoński parlament przyjął ustawę o wykorzystaniu zamrożonego majątku Rosjan na rzecz Ukrainy. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/Kamil Zalewski/łl

Polecane

Wróć do strony głównej