REKLAMA

Zamach na premiera Słowacji. Romowicz: musimy schować radykalizmy

2024-05-16, 08:45

Zamach na premiera Słowacji. Romowicz: musimy schować radykalizmy
Zamachowiec oddał w kierunku premiera pięć strzałów. Foto: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

- Radykalizacja sceny politycznej, czy to polskiej, czy każdej innej, nie prowadzi do niczego dobrego - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Romowicz (Polska 2050).

Słowacki premier został postrzelony w miejscowości Handlová na zachodzie kraju, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd. Strzały padły, gdy Robert Fico wyszedł do ludzi zebranych przed miejscowym domem kultury. Napastnik został zatrzymany przez policję.

"Radykalizm jest w cenie"

Bartosz Romowicz powiedział, że powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się na Słowacji. - Musimy zrobić wszystko, by mieć tak sprawne procedury i sprawne państwo, byśmy takich sytuacji nie mieli - zaznaczył.

- Radykalizacja sceny politycznej, czy to polskiej, czy każdej innej, nie prowadzi do niczego dobrego. Przykład mamy na Słowacji. Klasa polityczna musi pokazywać, że są pewne granice radykalizmu. Na Słowacji spór polityczny bardzo mocno się radykalizował, bardziej niż w Polsce - dodał gość audycji. 

Poseł dodał, że polska klasa polityczna nie wyciągnęła wniosków z przeszłości, m.in. z ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Radykalizm jest w cenie, powoduje polaryzację sceny politycznej. To, co kiedyś wydawało się możliwe w krajach Trzeciego Świata, dzieje się teraz w Europie, blisko naszej granicy. Musimy schować te wszystkie radykalizmy i dla dobra i bezpieczeństwa Polak i Polaków jednać, a nie dzielić - apelował.

REKLAMA

Posłuchaj

Bartosz Romowicz o zamachu na premiera Słowacji (24 pytania - Rozmowa poranka) 16:17
+
Dodaj do playlisty

Stan słowackiego premiera się nie zmienił i jest stabilny. Około północy zakończyła się skomplikowana operacja po wczorajszym zamachu na niego. Robert Fico nadal jest w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy w środkowej Słowacji. Szefa rządu wybudzono, miał być świadomy, a lekarze określają jego stan w tym momencie jako stabilny. Życie polityka już nie jest zagrożone.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Karol Surówka

REKLAMA

Gość: Bartosz Romowicz (Polska 2050) wiceprzewodniczący komisji ds. wyborów korespondencyjnych

Data emisji: 16.05.2024

Godzina emisji: 07.33

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej