To doprowadzi do rewolucji w szkołach. "Wymiana podręczników"

2024-05-16, 12:10

To doprowadzi do rewolucji w szkołach. "Wymiana podręczników"
Zmiany w języku polskim. Foto: Shutterstock

Nowe zasady pisowni w języku polskim mogą być problematyczne podczas matur w 2026 roku - uważa polonista Jarosław Wowak. Konieczna będzie także zmiana podręczników szkolnych - wydawnictwa muszą się dostosować do najnowszych wytycznych. 

Nowe zasady pisowni wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mogą się okazać kłopotliwe dla uczniów i nauczycieli chwilę po ich oficjalnym wprowadzeniu, czyli po 1 stycznia 2026 roku - mówi dla portalu polskieradio24.pl dr Jarosław Wowak, sekretarz Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i członek Zespołu Dydaktycznego RJP.

- Również nakładanie się starych zasad z nowymi zapewne utrudni trochę pracę i naukę - dodaje nauczyciel.

Problem pojawi się na maturze

- Większy problem pojawi się na maturze w 2026 r. podczas sprawdzania prac pisemnych. Nauczyciele będą musieli uważać na to, aby nie odnotować błędu tam, gdzie go nie ma - wskazuje.

Polonistę zapytaliśmy także o to, jak nauczyciele będą podchodzić do nowych wytycznych w okresie przejściowym. Czy będą uczniom poprawiać błędy, gdy napiszą w wypracowaniu np. "Warszawiak" (obecnie błędnie, od 2026 roku poprawnie), a nie "warszawiak".

REKLAMA

- Przypomnę, że zapis wielką literą mieszkańców miast już kiedyś funkcjonował. Teraz mamy powrót. W okresie przejściowym, gdy uczeń napisze wielką czy małą literą, nie będzie to zaliczane jako błąd, tylko jedna z wersji - słyszymy.

Konieczna wymiana podręczników?

Oficjalnie nie ma jeszcze informacji dotyczących wymiany podręczników szkolnych. Jak dodaje Jarosław Wowak, wydawnictwa będą musiały się dostosować do nowych zasad i zapewne dojdzie do wymiany książek edukacyjnych. Podobnie jak w przypadku słowników.

Rozmówca portalu polskieradio24.pl wskazuje, że poloniści czekają teraz na rozporządzenie ws. zmiany pisowni. Jak słyszymy, nauczyciele są zobowiązani do tego, aby się zapoznać z nowymi zasadami.

Najczęstsze błędy uczniów

Nauczyciel potwierdza nam, że uczniowie popełniają dużo błędów. Nowe zasady mogą więc im ułatwić przyswajanie poprawnej polszczyzny.

REKLAMA

- Uczniowie błędy popełniają. To wynika zapewne z tego, że większość z nich posługuje się językiem angielskim i przekładają tamtejszą gramatykę na polską. Najwięcej problemów mają z ortografią i czasem przyszłym w trybie przypuszczającym - wyjaśnia.

- Na nauczycielach teraz spoczywa duży ciężar, aby nowe zasady przyswoić oraz zapoznać z nimi uczniów, uwrażliwić na nowe zapisy, dbać o kulturę języka ojczystego w "nowej formie" - słyszymy.

Zmiany w języku polskim już od 2026 r.

Rada Języka Polskiego poinformowała, że w 2026 roku dojdzie do gruntownych zmian w pisowni. Językoznawcy dodali, że nowe zasady były postulowane od lat.

Co się zmieni? Nowe reguły dotyczą m.in. nazw orderów, obiektów użytku publicznego, mieszkańców miast czy też pisowni partykuły "nie" z różnymi częściami mowy.

REKLAMA

Czytaj także:

Kontakt do autora artykułu: sylwia.baginska@polskieradio.pl

pr24/Sylwia Bagińska/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej