Wybory europejskie. Młodzi ludzie chcą głosować

2024-05-13, 12:37

Wybory europejskie. Młodzi ludzie chcą głosować
Młodzi Europejczycy deklarują chęć wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.Foto: PE/materiały dla mediów

W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego zamierza głosować 64 proc. młodych Europejczyków w wieku 15-30 lat - wynika z badania unijnej opinii publicznej Eurobarometr. Wybory europejskie w Polsce odbędą się 9 czerwca.

Zdecydowana większość młodych ludzi deklaruje udział w nadchodzących eurowyborach. Nie są im także obojętne takie kwestie jak ochrona klimatu i prawa człowieka - to wyniki badania Komisji Europejskiej - Eurobarometr "Młodzież i demokracja". Zostało one przeprowadzone we wszystkich państwach wspólnoty.

Jak powiedziała Ewa Modzelewska z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, wyniki raportu wyraźnie wskazują na to, że osoby do 30. roku życia chcą aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach, takich jak wybory do Europarlamentu.

- Z badania wynika, że 64 procent młodych ludzi planuje wziąć udział w głosowaniu, a 38 procent respondentów uważa, iż pójście na wybory jest najskuteczniejszym działaniem, aby ich głos został wysłuchany. 19 procent badanych nie interesuje się polityką, a 13 procent w ogóle nie jest zainteresowanych głosowaniem - mówiła Ewa Modzelewska.

Młodzi także aktywni

Wyniki sondażu pokazują również, że 64 procent młodych uczestniczyło w działaniach jednej lub kilku organizacji w ciągu ostatniego roku. Prawie połowa ankietowanych zaangażowała się w podpisywanie różnych petycji czy też wysyłanie pism do polityków.

Ewa Modzelewska powiedziała, że młodzież najbardziej była aktywna w kwestiach związanych z prawami człowieka (34 procent), zmianą klimatu i środowiskiem (33 procent), zdrowiem i równouprawnieniem (29 proc.).

Czytaj także:

Badanie Eurobarometru dotyczyło także edukacji. Polska przedstawicielka KE mówiła, że młodzi ludzie uważają, iż system edukacji dobrze przygotowywał ich do niektórych wyzwań, na przykład do wykrywania dezinformacji (73 proc.) i dbania o środowisko (72 proc.).

- Badanie wykazało, że młodzi mają perspektywy europejskie. Ponad 43 proc. uczestniczyło w działaniu w innym kraju UE. Typowymi przykładami są studia lub szkolenia - 16 procent, wolontariat - 12 proc. lub praca - 12 procent. Prawie połowa badanych twierdzi, że jest świadoma możliwości finansowania oferowanych przez Erasmus+ - unijny program na rzecz kształcenia i szkolenia młodzieży - wskazywała Ewa Modzelewska.

Ponadto 67 procent młodych ludzi uważa, że UE ma wpływ, przynajmniej w pewnym stopniu, na ich codzienne życie, podczas gdy 26 procent twierdzi, że tak nie jest. 7 procent badanych nie ma na ten temat zdania.

IAR, paw/

Polecane

Wróć do strony głównej