"Listy wstydu" vs "do PE prosto z aresztu". Spór Bielana z Gasiuk-Pihowicz

2024-05-17, 10:55

"Listy wstydu" vs "do PE prosto z aresztu". Spór Bielana z Gasiuk-Pihowicz
Kamila Gasiuk-Pihowicz i Adam Bielan . Foto: PAP/Marcin Obara / PAP/Paweł Supernak

- Afera NCBR to jedna z największych afer PiS, nie ma co do tego wątpliwości, prokuratura prowadzi postępowanie. Skalę zaangażowania polityków PiS i Partii Republikańskiej w ten proceder poznamy dopiero w postępowaniu sądowym - mówiła w Polskim Radiu 24 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). - Jeżeli była jakaś afera wokół NCBR, to za waszych rządów - odpowiadał Adam Bielan (Republikanie).

W studiu Polskiego Radia 24 Kamila Gasiuk-Pihowicz i Adam Bielan rozpoczęli dyskusję od sporu wokół list do europarlamentu.

- Listy PiS do europarlamentu to listy wstydu. To stawianie na pierwszych miejscach przestępców skazanych prawomocnymi wyrokami, ludzi, którzy przez lata siali nienawiść, byli naczelnymi heterami RP, ludzi, którzy wyprowadzali flagę unijną z KPRM - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz, która odniosła się także bezpośrednio do Adama Bielana, którego nazwisko przywołała w kontekście nieprawidłowości w NCBR.

Adam Bielan zaznaczył, że nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie. - Jeżeli była jakaś afera wokół NCBR, to za waszych rządów, kiedy dyrektor powołany przez was i urzędujący przez 5 lat dostał ciężkie zarzuty korupcyjne i do dzisiaj sprawa toczy się w sądzie - odpowiadał i przywołał sprawą Włodzimierza Karpińskiego, który, jak stwierdził, trafił do Parlamentu Europejskiego "prosto z aresztu".

Posłowie spierali się także w kwestii kandydowania do PE aktywnych polityków. Bielan wielokrotnie zarzucał Gasiuk-Pihowicz, że "ucieka do Parlamentu Europejskiego" po kilku miesiącach od wyborów. Posłanka stanowczo zareagowała i zarzuciła Bielanowi "agresywne zachowanie".

Nowelizacja prawa KRS

W dalszej części audycji dyskusja dotyczyła nowelizacji prawa o Krajowej Radzie Sadownictwa, która na kolejnych etapach procedury legislacyjnej budzi wątpliwości wielu środowisk. Spór dotyczy m.in. wyeliminowania biernego prawa wyborczego wobec tych sędziów, którzy zostali powołani po zmianach dotyczących KRS z grudnia 2017 r.

Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła, że prace nad nowelizacją "posuwają się w swoim tempie, zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej oraz z wszystkimi europejskimi standardami, w dialogu i konsultacjach". - To jest standard, który obiecywaliśmy Polakom - stwierdziła.

Adam Bielan krytykował tempo prac Sejmu nad zmianą prawa. - To najwolniej pracujący parlament w historii - ocenił i zaznaczył, że projekt ustawy o KRS został "totalnie skrytykowany" przez Komisję Wenecką. Stwierdził także, że decyzja instytucji UE ws. środków z KPO dla Polski była "polityczna". - Mówiliśmy przed wyborami, że wstrzymywanie środków z UE ma pomóc Donaldowi Tuskowi dojść do władzy i niezależnie od tego, kto wygra wybory parlamentarne, te środki będą wznowione - przypominał poseł.

Posłuchaj

Adam Bielan i Kamila Gasiuk-Pihowicz (Dwie strony) 24:03
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Roch Kowalski

Goście: Adam Bielan (Republikanie), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej