Pożar za pożarem w lasach. Spłonął wóz, pomagają policyjne śmigłowce

2024-05-17, 18:45

Pożar za pożarem w lasach. Spłonął wóz, pomagają policyjne śmigłowce
Jednostki straż pożarnej walczą z ogniem w lasach na terenie całego kraju.Foto: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

Niedaleko Kleszczeli (woj. podlaskie) strażacy gaszą duży pożar lasu. W akcję zaangażowany jest policyjny śmigłowiec i 30 zastępów straży pożarnej. To kolejny leśny pożar, do którego doszło w piątek. Straż pożarna walczy z ogniem również w Borach Tucholskich, oraz w Czachówku niedaleko Warszawy i w Snochowicach pod Kielcami.

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, w pobliżu Kleszczeli w powiecie hajnowskim wybuchł pożar lasu, który może mieć wielkość nawet 10 hektarów. Strażacy mają wsparcie w postaci helikoptera i samolotów gaśniczych. 

Zadysponowano śmigłowiec Black Hawk z wraz ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 7 w Warszawie. Policyjni lotnicy z wykorzystaniem podwieszanego pod śmigłowiec zbiornika "Bambi Bucket", wesprą działania strażaków - czytamy w komunikacie PSP. 

Jak informuje portal Remiza.pl, w czasie akcji gaśniczej spłonął jeden z wozów. 

Nie wiadomo co mogło się przyczynić do wybuchu pożaru. Droga krajowa nr 66 jest zablokowana od ronda w Bielsku Podlaskim do Kleszczeli. Pojazdy osobowe kierowane są na rondzie w Bielsku Podlaskim na drogę wojewódzką w kierunku: Hajnówka-Dubicze, Cerkiewne-Kleszczele, lub w miejscowości Malinniki drogami lokalnymi.

Płonie Park Narodowy

Pożar w Borach Tucholskich wybuchł około godz. 12:30. Na miejsce zadysponowano 17 wozów i 60 strażaków. W gaszeniu pożaru pomagają im 2 samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

Sytuacja nie jest jeszcze opanowana, choć pożar już się nie rozprzestrzenia - przekazali strażacy. Walka z ogniem toczy się na odcinku około 400 m. 

Park Narodowy "Bory Tucholskie", którego częścią jest Zaborski Park Krajobrazowy wydał oświadczenie, w którym prosi o niewchodzenie na szlaki. Informuje również o dużym zadymieniu. 

Pożar lasu w Czachówku

Strażacy z jednostek PSP i OSP walczą z pożarem lasu również w miejscowości Czachówek, leżącej na południe od Warszawy. Z okolicznych miejscowości ściągane jest wsparcie. Według nieoficjalnych informacji, ogień zajął rozległy teren. Nie ma zagrożenia dla zabudowań. Przyczyna wybuchu pożaru na razie nie jest znana.

Akcja w Snochowicach 

Województwo świętokrzyskie również doświadczyło dziś leśnego pożaru. W Snochowicach (pow. kielecki) spłonęło około 15 hektarów lasu. Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w akcji gaśniczej bierze udział 29 zastępów straży pożarnej. Tu również strażacy otrzymali wsparcie w postaci trzech samolotów gaśniczych Lasów Państwowych, a także policyjnego Black Hawka. 

Alerty dla sześciu województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie o dużym zagrożeniu pożarowym w lasach dla poszczególnych powiatów w sześciu województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, podlaskim, lubuskim i dolnośląskim. 

W czwartek na terenie całej Polski odnotowano aż 147 pożarów lasów. Aż 58 z nich wystąpiło w województwie mazowieckim. Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w maju strażacy interweniowali przy pożarach leśnych aż 823 razy. W całym 2024 roku odnotowano 1471 takich zdarzeń.

Czytaj także:

egz

Polecane

Wróć do strony głównej