Trasa nad Morskie Oko. Nie będzie likwidacji transportu konnego

2024-05-17, 19:15

Trasa nad Morskie Oko. Nie będzie likwidacji transportu konnego
Nie będzie rewolucji w transporcie nad Morskie Oko. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Bez rewolucji w transporcie nad Morskie Oko. Podpisaniem 12-punktowej deklaracji zakończyło się spotkanie w formule okrągłego stołu w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miało ono związek z incydentem podczas majówki, gdy na trasie przewrócił się koń ciągnący fasiąg z turystami, a następnie został uderzony przez fiakra, aby zwierzę wstało.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprosiło do rozmowy w Zakopanem przedstawicieli organizacji broniących praw zwierząt, fiakrów, lekarzy weterynarii, polityków i ekspertów.

Najważniejsze ustalenie jest takie, że nie będzie likwidacji transportu konnego na drodze do Morskiego Oka - o to od lat zabiegają organizacje walczące o prawa zwierząt. Koni nie zastąpią meleksy ani autobusy. Wozy nie zostaną wyposażone w hybrydowe silniki, które mogły odciążyć konie ciągnące pojazdy pod górę.

Transport nad Morskie Oko. Mniej pasażerów w fasiągu

W podpisanej deklaracji zapowiedziane zostało zmniejszenie liczby pasażerów na fasiągach. Teraz na wóz będzie mogło wsiąść 10 dorosłych i troje dzieci. Ponadto konie będą dłużej odpoczywały na górnym postoju na Włosienicy. Zgodnie z deklaracją, ponownie mają zostać przeliczone obciążenia, którym poddawane są konie pracujące na drodze do Morskiego Oka.

Tatrzański Park Narodowy ma rozpocząć ponowne testy elektrycznego autobusu na popularnej trasie.

Posłuchaj

Bez rewolucji w transporcie nad Morskie Oko (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Większość zmian zacznie obowiązywać od 1 czerwca.

Czytaj także:

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Koń przewrócił się w drodze do Morskiego Oka. Minister rolnictwa: poleciłem zbadanie tej sytuacji

IAR/Paweł Pawlica/łl

Polecane

Wróć do strony głównej