Gen. Wojciechowski z goryczą o wyborach na szefa Komitetu Wojskowego UE: pozostaje niedosyt

2024-05-18, 09:40

Gen. Wojciechowski z goryczą o wyborach na szefa Komitetu Wojskowego UE: pozostaje niedosyt
Gen. Wojciechowski: współpraca NATO - UE powinna być harmonijna. Foto: Paweł Supernak/PAP

- Mimo osobistych zdolności Seana Clancy'ego jego wybór na szefa komitetu wojskowego UE pozostawia niedosyt i zastanowienie. Co się stało, że stało się inaczej? Nie mam problemu z akceptacją irlandzkiego generała, ale kłóci się to z postulatami, które słyszeliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Sławomir Wojciechowski.

Gen. Sławomir Wojciechowski, choć dawano mu duże szanse, nie został wybrany na szefa komitetu wojskowego Unii Europejskiej. Szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich UE wybrali Irlandczyka Seana Clancy'ego. Trzecim kandydatem był Słoweniec.

- Mieliśmy nadzieję, że UE w swoich wyborach (23 szefów sztabów to przedstawiciele państw NATO) będzie wierna postulatowi, że współpraca z Sojuszem Północnoatlantyckim powinna być harmonijna. Tymczasem jest średnia, słaba lub oficjalna. Trudna, bez znajomości obydwu organizacji - powiedział gen. Sławomir Wojciechowski.  

Irlandia należy do UE, nie jest jednak członkiem NATO. - Wraz z moim słoweńskim kolegą uważaliśmy, że współpraca UE - NATO w trudnych czasach jest nieodzowna. Wybór Irlandczyka nie mieści się jednak w tych oczywistych spostrzeżeniach. Dlatego, mimo osobistych zdolności Seana Clancy'ego, jego wybór pozostawia niedosyt i zastanowienie. Co się stało, że stało się inaczej? Nie mam problemu z akceptacją irlandzkiego generała, ale kłóci się to z postulatami, które słyszeliśmy, przez które również przystąpiliśmy do wyborów - tłumaczył gen. Wojciechowski.

Dodatkowo Irlandia nie przeznacza nawet 1 proc. PKB na obronność. - Irlandia postrzega swoje wojskowe zaangażowanie w kontekście Narodów Zjednoczonych. W obecnych czasach nie jest to najlepszy wyznacznik. Przekaz w dziedzinie komunikacji strategicznej nie jest najmocniejszy, niezależnie od tego, że gen. Clancy jest dobrym oficerem - stwierdził generał. 

Gorąca wojna 

Zdaniem wojskowego, z punktu widzenia Polski, żyjemy obecnie w bardziej w czasach gorącej wojny. - Podczas zimnej wojny nie mieliśmy takiego konfliktu w Europie, jak wojna na Ukrainie. Co najwyżej ZSRR tłumił dążenia niepodległościowe na Węgrzech, w Czechach i w Polsce. Zimna wojna trwa obecnie na poziomie globalnym, z naszej perspektywy, ze względu na bliskość konfliktu w Ukrainie, to coś więcej. Ta wojna nie dzieje się gdzieś na peryferiach świata. To nie jest konflikt zastępczy, w który zaangażowały się wielkie potęgi. Znajdujemy się w stanie konfliktu na granicy gorącej wojny - podsumował gen. Wojciechowski.  

Posłuchaj

Gen. Sławomir Wojciechowski gościem Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia) 22:08
+
Dodaj do playlisty

Komitet wojskowy UE jest najwyższym organem wojskowym w Radzie UE. Do jego zadań należy m.in. kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi - zwłaszcza planowaniem i realizacją misji oraz operacji wojskowych. W skład EUMC wchodzą szefowie sztabów państw członkowskich Wspólnoty. Na co dzień w obradach reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: gen. Sławomir Wojciechowski

Data emisji: 18.05.2024

Godzina emisji: 8.35

PR24/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej