Gen. Wojciechowski z goryczą o wyborach na szefa Komitetu Wojskowego UE: pozostaje niedosyt
- Mimo osobistych zdolności Seana Clancy'ego jego wybór na szefa komitetu wojskowego UE pozostawia niedosyt i zastanowienie. Co się stało, że stało się inaczej? Nie mam problemu z akceptacją irlandzkiego generała, ale kłóci się to z postulatami, które słyszeliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Sławomir Wojciechowski.
2024-05-18, 09:40
Gen. Sławomir Wojciechowski, choć dawano mu duże szanse, nie został wybrany na szefa komitetu wojskowego Unii Europejskiej. Szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich UE wybrali Irlandczyka Seana Clancy'ego. Trzecim kandydatem był Słoweniec.
- Mieliśmy nadzieję, że UE w swoich wyborach (23 szefów sztabów to przedstawiciele państw NATO) będzie wierna postulatowi, że współpraca z Sojuszem Północnoatlantyckim powinna być harmonijna. Tymczasem jest średnia, słaba lub oficjalna. Trudna, bez znajomości obydwu organizacji - powiedział gen. Sławomir Wojciechowski.
Irlandia należy do UE, nie jest jednak członkiem NATO. - Wraz z moim słoweńskim kolegą uważaliśmy, że współpraca UE - NATO w trudnych czasach jest nieodzowna. Wybór Irlandczyka nie mieści się jednak w tych oczywistych spostrzeżeniach. Dlatego, mimo osobistych zdolności Seana Clancy'ego, jego wybór pozostawia niedosyt i zastanowienie. Co się stało, że stało się inaczej? Nie mam problemu z akceptacją irlandzkiego generała, ale kłóci się to z postulatami, które słyszeliśmy, przez które również przystąpiliśmy do wyborów - tłumaczył gen. Wojciechowski.
Dodatkowo Irlandia nie przeznacza nawet 1 proc. PKB na obronność. - Irlandia postrzega swoje wojskowe zaangażowanie w kontekście Narodów Zjednoczonych. W obecnych czasach nie jest to najlepszy wyznacznik. Przekaz w dziedzinie komunikacji strategicznej nie jest najmocniejszy, niezależnie od tego, że gen. Clancy jest dobrym oficerem - stwierdził generał.
REKLAMA
Gorąca wojna
Zdaniem wojskowego, z punktu widzenia Polski, żyjemy obecnie w bardziej w czasach gorącej wojny. - Podczas zimnej wojny nie mieliśmy takiego konfliktu w Europie, jak wojna na Ukrainie. Co najwyżej ZSRR tłumił dążenia niepodległościowe na Węgrzech, w Czechach i w Polsce. Zimna wojna trwa obecnie na poziomie globalnym, z naszej perspektywy, ze względu na bliskość konfliktu w Ukrainie, to coś więcej. Ta wojna nie dzieje się gdzieś na peryferiach świata. To nie jest konflikt zastępczy, w który zaangażowały się wielkie potęgi. Znajdujemy się w stanie konfliktu na granicy gorącej wojny - podsumował gen. Wojciechowski.
Posłuchaj
Komitet wojskowy UE jest najwyższym organem wojskowym w Radzie UE. Do jego zadań należy m.in. kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi - zwłaszcza planowaniem i realizacją misji oraz operacji wojskowych. W skład EUMC wchodzą szefowie sztabów państw członkowskich Wspólnoty. Na co dzień w obradach reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.
Więcej w nagraniu.
* * *
REKLAMA
Audycja: Cafe Armia
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Sławomir Wojciechowski
Data emisji: 18.05.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 8.35
PR24/kormp
Polecane
REKLAMA