Dron za 500 dolarów rozsadził czołg. Rosjanie nazywają go "Baba Jaga" [WIDEO]

2024-05-18, 16:50

Dron za 500 dolarów rozsadził czołg. Rosjanie nazywają go "Baba Jaga" [WIDEO]
Czołg zniszczony przez drony ukraińskiej 47. Brygady Zmechanizowanej Magura. Foto: Twitter/47. Brygada Zmechanizowana Magura

Małe niedrogie drony, które z inwencją stosują ukraińskie wojska, są w stanie zlikwidować rosyjski sprzęt wart setki tysięcy dolarów - zauważa Anton Heraszczenko, b. doradca szefa MSW Ukrainy. Wideo pokazujące likwidację rosyjskiego czołgu opublikowały ukraińskie siły zbrojne.

Niewielki i niedrogi dron zniszczył rosyjski czołg w okolicy Awdijiwki. Wideo z tej operacji zamieściła Kompania Dronów Uderzeniowych 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Magura.

"W wielu przypadkach dzięki tym stosunkowo tanim dronom Ukraina była w stanie utrzymać się na powierzchni przez ostatnie sześć miesięcy, kiedy tak brakowało broni i pomocy" - skomentował na platformie X Anton Heraszczenko.

Zauważył, że dron szturmowy Wampir został opracowany w Ukrainie i przystosowany specjalnie do operacji nocnych. "Jest trudny do wykrycia po ciemku, dlatego Rosjanie nazywają go Babą Jagą" - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, bezzałogowiec ma kamery termowizyjne, można z nim operować z bezpiecznej odległości. Można go także łatwo modyfikować i dostosować do określonych zadań. Stosuje się go do uderzeń w czołgi, ale podobno takie drony są wysyłane także do Rosji.

Czołgi utknęły w błocie

W ostatnim czasie ukraińskie siły zbrojne raportowały także o innych atakach z użyciem dronów na siły przeciwnika.

Na przykład 17 maja zniszczono dwa rosyjskie czołgi w obwodzie kurskim. Chodziło o dwa czołgi wroga, które ugrzęzły w błocie i nie mogły się stamtąd wydostać. Oddział "Skrzydła do piekła" 103 Brygady Wojsk Terytorialnych zniszczył pojazdy z użyciem dronów FPV (z podglądem na żywo).

Czytaj także:

polskieradio24.pl/Twitter/ Mil.ua/ agkm

Polecane

Wróć do strony głównej