REKLAMA

Pociągi hybrydowe na polskich torach. Nowe informacje

2024-05-19, 10:27

Pociągi hybrydowe na polskich torach. Nowe informacje
PKP Intercity przygotowało dodatkowe pociągi na czerwcowy długi weekend.Foto: Shutterstock/ Grand Warszawski

Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski ujawnił, że przewoźnik planuje rozstrzygnięcie w ciągu 2-3 tygodni przetargu na dostawę 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych. 

- Przygotowujemy się do rozstrzygnięcia postępowania na 35 hybrydowych (spalinowo-elektrycznych) zespołów trakcyjnych. Myślę, że jest to kwestia dwóch, trzech tygodni - powiedział PAP szef PKP Intercity.

Prezes dodał, że poprzednie kierownictwo PKP Intercity nie zabezpieczyło w postępowaniu utrzymania tych pociągów, ale - jak powiedział prezes - ten problem powinien zostać rozwiązany w ciągu kilku tygodni.

Szczegóły przetargu

Pod koniec marca tego roku PKP Intercity poinformowało, że w przetargu na dostarczenie pociągów hybrydowych zgłosił się jeden wykonawca, którym jest spółka Newag SA.

Oferta opiewa na kwotę 3 mld 364 mln 819,8 tys. zł brutto, co oznacza, że zmieściła się w budżecie przewoźnika, który na realizację projektu planował przeznaczyć 3 mld 367 mln 324,5 tys. zł brutto.

REKLAMA

To pierwszy zakup tego typu w historii spółki - do tej pory zespoły trakcyjne przewoźnika zasilane były jedynie energią elektryczną.

Nowe pociągi

Jak podaje PKP Intercity w komunikacie, w nowych hybrydowych zespołach trakcyjnych znajdzie się miejsce dla min. 178 osób, z czego 154 z nich będzie w klasie drugiej, a 20 w pierwszej. Dodatkowo pojazdy wyposażone zostaną w 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów i w minimum 8 stojaków na rowery.

Podróżni na pokładzie nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej dostępnej z maszyn vendingowych.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie.

REKLAMA

Do 2030 roku PKP Intercity planuje uruchamiać około dwa razy więcej pociągów, zwiększyć liczbę pasażerów do niemal 90 mln rocznie i zaoferować podróżnym wysoki standard podróży. Aby to osiągnąć, spółka przyjęła strategię "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji", która zakłada inwestycję 27 mld zł w nowoczesny tabor i infrastrukturę.

PKP Intercity przeznaczyło już 11 mld zł na modernizację swojego taboru. Spółka zmodernizowała już ponad 900 wagonów, a od marca do floty przewoźnika dołączyło kolejnych 40 wagonów po modernizacji. Kupiono też 81 nowych wagonów. PKP Intercity zmodernizowało ponadto 167 lokomotyw i kupiło 43 nowe. W maju i czerwcu tego roku spółka otrzyma kolejne nowe lokomotywy typu Griffin. Przewoźnik zmodernizował także 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) typu ED74 i kupił 12 nowych EZT-ów typu FLIRT.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej