Susza hydrologiczna w Polsce. Ekspert: krótkie i gwałtowne opady nie zlikwidują suszy

2024-05-20, 16:13

Susza hydrologiczna w Polsce. Ekspert: krótkie i gwałtowne opady nie zlikwidują suszy
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi burzami. Największym zagrożeniem będą opady deszczu - miejscami może spaść do 80 litrów wody na metr kwadratowy. Foto: Shutterstock.com

- Jeżeli spojrzymy na sumy roczne opadów, to nie widać problemu, jest on natomiast w rozkładzie czasowym opadów. Może przez miesiąc praktycznie nie padać, a potem nagle w ciągu jednego, dwóch dni mamy opad równy sumie miesięcznej. Ta woda szybko spłynie, stworzy zagrożenie powodziowe, ale nie usunie zagrożenia suszą glebową - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Suchożebrski, hydrolog (Uniwersytet Warszawski).

Wzrasta zagrożenie suszą hydrologiczną. Jest to związane z dużym parowaniem i brakiem deszczu. Miejscami nie padało od trzech tygodni. Deszczu najbardziej brakuje w zachodniej i centralnej części Polski. Na tych właśnie obszarach w rzekach obserwowany jest największy spadek poziomu wody.

Dr Jarosław Suchożebrski zwracał uwagę, że gwałtowne opady deszczu nie powodują znaczącej poprawy sytuacji. - Jeżeli spada duża ilość wody na dowolną powierzchnię, to bardzo szybko ona spłynie po powierzchni, nie zdąży wsiąknąć. Możemy mieć zagrożenia lokalnymi powodziami, ale zmniejszy to zagrożenia suszą rolniczą. Woda nie zdąży wsiąknąć, nasączyć przesuszonej gleby, która przypomina twardą skorupę i potrzebny jest raczej mniej intensywny deszcz i większa ilość czasu, żeby ją rozmiękczyć i aby ta woda mogła wsiąknąć - wyjaśniał hydrolog.

Posłuchaj

Dr Jarosław Suchożebrski o suszy hydrologicznej w Polsce (Temat dnia) 12:15
+
Dodaj do playlisty

IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego i najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami w północno-zachodnich oraz wschodnich częściach kraju. Ostrzeżenia o burzach wydało również RCB.

Zgodnie z informacjami IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk w północnej części kraju oceniono na 70 proc., w południowo-wschodniej zaś - na 80 proc.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: dr Jarosław Suchożebrski, hydrolog, Uniwersytet Warszawski

Data emisji: 20.05.2024

Godzina emisji: 14.16

PR24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej