Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dr Karolina Kania: to miała być "Francja Południa"

2024-05-20, 21:55

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dr Karolina Kania: to miała być "Francja Południa"
W Nowej Kaledonii nadal utrzymywany jest stan wyjątkowy, obowiązuje godzina policyjna od 18 do 6 rano, zakaz zgromadzeń, przewożenia broni i sprzedaży alkoholu. Foto: PAP/Abaca

- Wśród osób, które są za odłączeniem od Francji, są nie tylko Kanakowie, co pokazały wyniki referendów. Nie tylko autochtoni dążą do uniezależnienia się od Francji, podobnie jak są wśród nich osoby, które chciałyby by Nowa Kaledonia pozostała jej częścią. Zależności etniczne na Nowej Kaledonii są bardzo złożone - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Kania, etnolożka, autorka bloga EthnoPassion (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze).

Francuskie służby rozpoczęły dużą operację w Nowej Kaledonii, gdzie trwają poważne zamieszki. Jak podały władze w Paryżu - chodzi o odzyskanie kontroli nad kluczową drogą łączącą stolicę regionu z głównym lotniskiem. Teren ma zabezpieczyć ponad 600 ciężko uzbrojonych żandarmów.

Rozruchy w terytorium zamorskim Francji rozpoczęły się w poniedziałek. Zginęło w nich 6 osób, a kilkaset zostało rannych. Powodem zamieszek jest próba zmiany systemu wyborczego w Nowej Kaledonii, którą deputowani Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, poparli w głosowaniu w środę. Poprawka konstytucyjna w tej sprawie przewiduje, że obywatele Francji mieszkający na archipelagu od co najmniej 10 lat uzyskają prawo głosu w wyborach lokalnych. Kanakowie uważają, że zmniejszy to znaczenie głosów oddawanych przez rdzennych mieszkańców tego terytorium i doprowadzi do ich marginalizacji.

Posłuchaj

Dr Karolina Kania o zamieszkach na Nowej Kaledonii (Świat w powiększeniu) 25:40
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadząca: Magdalena Skajewska

Gość: dr Karolina Kania - Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze, etnolożka, autorka bloga EthnoPassion

Data emisji: 20.05.2024

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej