Procedura UE przeciwko Polsce. Jest zielone światło na jej zakończenie

2024-05-21, 14:03

Procedura UE przeciwko Polsce. Jest zielone światło na jej zakończenie
Zielone światło krajów UE dla zakończenia procedury przeciwko Polsce. Foto: Shutterstock/Cineberg

Ministrowie do spraw europejskich w Brukseli zdecydowali ws. procedury przeciwko Polsce za łamanie praworządności. Jest zielone światło dla Komisji Europejskiej do jej zakończenia. Jak przekazała wiceszefowa KE Vera Jourova, zakończenie procedury z art 7 przeciwko Polsce odbędzie się do końca maja.

Takie są ustalenia po dzisiejszym spotkaniu ministrów do spraw europejskich w Brukseli. Chodzi o procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu, którą Komisja rozpoczęła w grudniu 2017 roku, i którą teraz chce zakończyć.

Komisja uznała, że nie ma już systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Swoją ocenę opiera na 9-punktowym planie reform w sądownictwie. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował dziś o stanie realizacji planu, który przedstawił w Brukseli w lutym. Przedstawiciele polskiego rządu oczekują, że po dzisiejszej zgodzie państw członkowskich Komisja w ciągu kilku dni zamknie procedurę.

Praworządność w Polsce

Powodem jej uruchomienia w 2017 roku były zmiany w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ta procedura przede wszystkim napiętnowywała Polskę, osłabiała jej pozycję, ale nie doprowadziła do sankcji w postaci kar finansowych, czy pozbawienia głosu w Unijnej Radzie.

Żaden wniosek w tej sprawie nie został zgłoszony, ale też nie byłoby jednomyślności, by go zatwierdzić.

Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/pkur

Polecane

Wróć do strony głównej