Nowy pomysł UE. To pierwsze takie prawo na świecie

2024-05-21, 22:27

Nowy pomysł UE. To pierwsze takie prawo na świecie
UE wprowadza pierwsze na świecie przepisy regulujące zasady działania sztucznej inteligencji. Foto: whiteMocca/ Shutterstock

Unijne przepisy o sztucznej inteligencji zatwierdzone. Kraje członkowskie ostatecznie zaakceptowały regulacje, które są przełomowe, bo pierwsze takie na świecie. Nowe prawo dzieli AI na kilka rodzajów w zależności od stopnia ryzyka stwarzanego dla człowieka.

Nowe przepisy mają zapewnić bezpieczeństwo i poszanowanie praw podstawowych w Unii, ograniczyć nadużycia, a jednocześnie wspierać rozwój innowacyjnych technologii. 

Różne ryzyko, różne zasady. Takie użycie AI będzie zakazane w Unii Europejskiej

Przepisy klasyfikują systemy sztucznej inteligencji według ryzyka, jakie stwarzają dla użytkowników. Im wyższe ryzyko wyrządzenia szkód społeczeństwu, tym surowsze zasady.

Zakazane mają być te z niedopuszczalnym ryzykiem. Niedozwolone będzie między innymi stosowanie sztucznej inteligencji, która manipuluje zachowaniem. To na przykład zabawki aktywowane głosem i zachęcające do niebezpiecznych zachowań albo takie, które wykorzystują słabości.

Czytaj także: 

Zakazane mają być również systemy i aplikacje rozpoznawania emocji w miejscach pracy czy placówkach edukacyjnych, a także systemy identyfikacji biometrycznej, jak rozpoznawanie twarzy. Zabroniona ma być także klasyfikacja ludzi na podstawie ich statusu społeczno-ekonomicznego lub cech osobistych.

Z kolei systemy określane mianem wysokiego ryzyka będą musiały spełniać rygorystyczne wymogi. Dotyczy to na przykład infrastruktury krytycznej i dostaw wody, gazu oraz energii elektrycznej, a także urządzeń medycznych. Chodzi między innymi o zagwarantowanie nadzoru człowieka.

Posłuchaj

Unijne przepisy o sztucznej inteligencji zatwierdzone. Kraje członkowskie ostatecznie zaakceptowały regulacje, które są przełomowe, bo pierwsze takie na świecie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Sztuczna inteligencja w UE. Nowy urząd sprawdzi zasady i nałoży kary

Firmy, które nie będą przestrzegać unijnych przepisów o AI, będą musiały liczyć się z surowymi karami. Będzie to albo część rocznego globalnego obrotu firmy lub odgórnie określona grzywna w zależności od tego, która kwota będzie wyższa. Małym i średnim przedsiębiorstwom oraz start-upom grozić będą najprawdopodobniej kary administracyjne.

(PAP) (PAP)

IAR, polskieradio24.pl / mbl

Polecane

Wróć do strony głównej