Rosja chce zmienić granicę w pobliżu Polski. Stworzyli dokument

2024-05-21, 21:30

Rosja chce zmienić granicę w pobliżu Polski. Stworzyli dokument
Fregaty i korwety z Floty Bałtyckiej. Rosja chce zmienić swoją morską granicę na Bałtyku.Foto: Shutterstock/ DNikolaev

Rosja planuje zmiany granic na Morzu Bałtyckim. Chodzi o strefę wysp w Zatoce Fińskiej oraz graniczącego z Polską obwodu królewieckiego.

Zatwierdzenie zaproponowanych zmian oznaczałoby zmianę przebiegu linii granicy morskiej obwodu królewieckiego - podała agencja TASS.

"W przypadku zatwierdzenia projektu wykazu współrzędnych geograficznych punktów określających położenie linii bazowych, od których mierzona jest szerokość morza terytorialnego Federacji Rosyjskiej (...) możliwe będzie wykorzystanie odpowiedniego obszaru wodnego jako wewnętrznych wód morskich Federacji Rosyjskiej" - napisano w projekcie ustawy.

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugowego państwowe, morskie mapy nawigacyjne o odpowiednich skalach zostaną dostosowane (do przebiegu nowych granic) i wydane ponownie" - czytamy.

Zmiana granic. Tłumaczenia Rosji

Jak dodano, według wykazu z 1985 roku "bezpośrednie początkowe linie (wyznaczenia wód terytorialnych) Federacji Rosyjskiej w Zatoce Fińskiej nie są kontynuowane, co nie pozwala Federacji Rosyjskiej na określenie granicy wewnętrznych wód morskich".

"Współrzędne geograficzne punktów w pewnym momencie były wyznaczane na morskich mapach żeglugowych w małej skali, opracowane na materiałach z połowy XX wieku i nie w pełni odpowiadają współczesnemu położeniu geograficznemu" - podano w projekcie.

Granica między Polską a Rosją biegnie przez 210 kilometrów lądu oraz 22 kilometry morza. Istnieje od 26 grudnia 1991 roku.

Czytaj także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej