Wielki pas burz nad Polską. II stopień zagrożenia

2024-05-22, 06:52

Wielki pas burz nad Polską. II stopień zagrożenia
IMGW ostrzega przed burzami. Foto: Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz/X; IMGW

Blisko połowa kraju objęta jest ostrzeżeniami meteorologicznymi przed burzami, w większości są to alerty II stopnia. Burzom towarzyszyć będą bardzo silne opady deszczu oraz porywy wiatru do około 80 km/h. Możliwe są opady gradu.

Polska znajduje się pod wpływem niżu z głównym ośrodkiem przemieszczającym się znad Niemiec nad Morze Północne oraz płytkiego ośrodka nad wschodnimi Niemcami. Z południowego zachodu ku centrum kraju przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Przed frontem z południa napływa cieplejsze powietrze polarne morskie, jedynie nad południowy zachód kraju, za frontem, napływa nieco chłodniejsza masa powietrza. Ciśnienie nieznacznie spada.

Z przemieszczaniem się frontów atmosferycznych wiązały się będą burze. W czasie burz prognozowana suma opadów miejscami od 20 mm do 40 mm, lokalnie w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej możliwe do 55 mm.

Najwcześniej burze pojawią się w Polsce południowo-zachodniej - już o godz. 10. Głębiej w Polsce, najsilniejsze wyładowania prognozowane są od południa, a na północy pasa burz od 15.

Słabe burze możliwe również na północnym wschodzie i tutaj prognozowana suma opadów do 15 mm. Burzom towarzyszyć będą opady gradu. Temperatura maksymalna od 24 st.C na północnym wschodzie i zachodzie do około 26 st.C, 27 st.C na pozostałym obszarze kraju; chłodniej tylko w kotlinach górskich oraz nad morzem, od 18 st.C do 20 st.C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do około 80 km/h.

Czytaj także:

W nocy na wschodzie i północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotny deszcz oraz burze. W czasie burz w pasie od Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę, Kujawy i Ziemię Łódzką po Górny Śląsk i Małopolskę prognozowana suma opadów od 15 mm do 25 mm, miejscami grad. Temperatura minimalna od 13 st.C do 15 st.C, tylko w kotlinach górskich chłodniej, od 10 st.C do 12 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, nad morzem chwilami dość silny, na zachodzie południowo-zachodni, na pozostałym obszarze wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W czwartek spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a na północy, w centrum, na wschodzie oraz południowym wschodzie również burze. W czasie burz prognozowana suma opadów od 25 mm do 35 mm, miejscami również opady gradu. Temperatura maksymalna od 16 st.C, 18 st.C na zachodzie, nad morzem i w kotlinach górskich, około 21 st.C w centrum do 24 st.C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie zachodni i południowo-zachodni, na pozostałym obszarze południowo wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Pogoda w stolicy

W Warszawie w środę będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna 27 st.C. Wiatr umiarkowany i porywisty, wschodni i południowo-wschodni. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa. Przewiduje się spadek, potem wzrost ciśnienia.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Nad ranem przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 15 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

W czwartek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Suma opadów w burzach do około 30 mm. Temperatura maksymalna 22 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy do 70 km/h.

pg,pap

Polecane

Wróć do strony głównej