Paryż 2024: olimpijski ogień na czerwonym dywanie. Na 77. festiwalu w Cannes rozbrzmiały "Rydwany ognia”

2024-05-22, 07:23

Paryż 2024: olimpijski ogień na czerwonym dywanie. Na 77. festiwalu w Cannes rozbrzmiały "Rydwany ognia”
Olimpijska sztafeta na czerwonym dywanie w Cannes . Foto: PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER / POOL

Sztafeta z ogniem olimpijskim pojawiła się na czerwonym dywanie w Cannes, gdzie trwa 77. festiwal filmowy. Wśród sportowców niosących ogień byli paralimpijczycy: Arnaud Assoumani mistrz w skoku w dal z Pekinu (2008) oraz złoty z Tokio w triathlonie Alexis Hanquinquant.

Najważniejsza sportowa impreza roku będzie relacjonowana na antenach Polskiego Radia. Jesteśmy oficjalnym nadawcą radiowym tej imprezy.


Uczestnicy sztafety zostali powitani przy dźwiękach muzyki Vangelisa z filmu "Rydwany ognia” (1981) przez dyrektora festiwalu, francuskiego reżysera Thierry'ego Fremaux, przewodniczącego komitetu organizacyjnego IO Paryż 2024 Tony'ego Estangueta oraz błyski fleszy fotoreporterów chcących uwiecznić historyczne chwile. Obecne były także dawne gwiazdy francuskiego i światowego sportu, m.in. trzykrotna mistrzyni olimpijska (1992 na 400 m, 1996 na 200 i 400 m) sprinterka Marie-Jose Perec i złoty z Moskwy (1980) judoka Thierry Rey.

Muzyka Vangelisa stanowi oprawę muzyczną większości ceremonii medalowych nie tylko w trakcie igrzysk.

Wizyta na czerwonym dywanie sztafety olimpijskiej to niejedyny element łączący igrzyska z tegorocznym festiwalem filmowym. Właśnie w Cannes zostanie pokazany film dokumentalny „Olympiques! La France des Jeux” Mickaela Gamrasniego, który przedstawia ponad stuletnią obecność francuskich sportowców na nowożytnych igrzyskach. W filmie wystąpiło 27 francuskich mistrzów olimpijskich i paralimpijskich.

Ogień olimpijski dotarł do Francji z Grecji 8 maja na pokładzie trójmasztowca "Belem". Od tego momentu przemierza kraj gospodarza igrzysk. Do Paryża dotrze w dniu ceremonii otwarcia imprezy, czyli 26 lipca.

Kiedy początek igrzysk w Paryżu?

Olimpiada w stolicy Francji rozpocznie się oficjalnie 26 lipca, a zakończy 11 sierpnia. Zmagania paralimpijczyków zaplanowano od 28 sierpnia do 8 września.

Do tej pory z łącznej puli około 10 milionów biletów sprzedano już 7,9 mln, a 63 procent kart wstępu trafiło do miłośników sportu z Francji. 
Czytaj także:

/red

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej