Zwrot w sprawie zamachu na Ficę. Prokuratura może zmienić kwalifikację czynu

2024-05-22, 14:30

Zwrot w sprawie zamachu na Ficę. Prokuratura może zmienić kwalifikację czynu
Zwrot w sprawie zamachu na Ficę. Możliwy ruch prokuratury. Foto: Radovan Stoklasa/Associated Press/East News

Słowacka prokuratura nie wyklucza zakwalifikowania zamachu na premiera Roberta Ficę jako ataku terrorystycznego. Po posiedzeniu rady bezpieczeństwa państwa poinformował o tym prokurator generalny Maroš Žilinka.

Obecnie śledztwo jest prowadzone pod kątem usiłowania zabójstwa z premedytacją. Maroš Žilinka zapewnił, że organy ścigania robią wszystko, aby "w rozsądnym czasie" wyjaśnić okoliczności zamachu.

- Prokuratorzy przyjmują wszystkie możliwe wersje śledcze. Nie koncentrujemy się tylko na jednej lub dwóch. Niewykluczona jest zmiana kwalifikacji czynu na atak terrorystyczny, ale wyłącznie na podstawie zebranych dowodów - powiedział prokurator generalny.

Minister spraw wewnętrznych Matúš Šutaj Eštok poinformował, że policja prowadzi działania dotyczące prawie pięćdziesięciu przypadków pochwalania zamachu na premiera lub grożenia innym politykom. - Bardzo prawdopodobne, że ta liczba będzie ostatecznie dwa razy większa. Chodzi o szerzenie nienawiści, pochwalanie przestępstwa lub kierowanie pogróżek - wyjaśnił minister.

Stan wciąż poważny

Tydzień po zamachu stan zdrowia premiera Słowacji pozostaje poważny, ale stabilny - poinformował wicepremier, minister obrony Robert Kaliňák. - To bardzo złożone obrażenia. Niestety nie jesteśmy na etapie, kiedy mógłbym mówić o rehabilitacji premiera. Jego transport nie jest w tej chwili brany pod uwagę - podkreślił Robert Kaliňák.

Robert Fico został postrzelony przed tygodniem po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlová. Trafił do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, gdzie przeszedł dwie operacje. Zamachowiec został natychmiast ujęty. W sobotę sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Władze przekazały, że podejrzany o usiłowanie zabójstwa premiera działał z pobudek politycznych.

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej