Takich wiwatów jeszcze nie było. 99-latka z dyplomem

2024-05-22, 15:41

Takich wiwatów jeszcze nie było. 99-latka z dyplomem
Wręczenie dyplomu. Foto: Shuttestock/X

99-latka wróciła do liceum po 80 latach. Dyplom ukończenia szkoły odebrała z wiwatami. Edukację przerwała w 1942 roku, by zastąpić na rodzinnej farmie zmobilizowanego brata. 

Niecodzienna uroczystość odbyła się udziałem mieszkanki miasteczka Macomb w amerykańskim stanie Illinois.

 - Od kiedy tu pracuję, nie słyszałem takich wiwatów, gdy absolwent odbierał dyplom ukończenia liceum - skomentował reakcję publiczności kurator okręgu Patrick Twomey, cytowana przez "The The Washington Post".

Szkolne drzwi zatrzaśnięte na lata 

Po zakończeniu II wojny światowej nastoletnia Eleanor Monninger wstydziła się zasiąść w ławce z młodszymi uczniami. Kobieta wyszła za mąż, podjęła pracę. Dyplom nie był jej niezbędny, choć ogromnym jej pragnieniem była dalsza edukacja. Szczególnie czuła jej brak, gdy nie została zaproszona na pięćdziesięciolecie ukończenia szkoły przez jej rocznik.

Doceniona za wysiłek wojenny 

Przed rokiem siostrzeńcy sędziwej już Monninger zgłosili się do kuratorium z prośbą o wystawienie dyplomu ciotce, która zawsze żałowała, że nie udało się jej skończyć szkoły. Jednak ścisłe wymogi nie pozwalały na przyznanie dyplomu starszej pani - wskazał "WP".

Kurator znalazł jednak sposób: zgodnie ze stanowym prawem dyplom mogli dostać uczniowie, którzy nie ukończyli szkoły, bo musieli wnieść swój wkład w wysiłek wojenny. Taki też dyplom wystawił Patrick Twomey, a Monninger odebrała go w ostatnią sobotę, podobnie jak ponad setka młodszych od niej o niemal 80 lat tegorocznych absolwentów.

Dyplom wisi już na honorowym miejscu w mieszkaniu starszej pani, która twierdzi, że może teraz zdecyduje się na jakieś uniwersyteckie kursy.

Czytaj także:

PAP/"WP"/kg 

Polecane

Wróć do strony głównej