Polacy ruszyli na zakupy. Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości

Konsumenci wracają do sklepów skoro sprzedaż detaliczna w kwietniu, w porównaniu do ubiegłego roku, była większa o 5 procent. Coraz więcej kupujemy w sklepach internetowych, które miały wzrost obrotów o 8,8 procent, w porównaniu do kwietnia 2023 roku. Odnotowano także 9-procentowy wzrost budowy nowych mieszkań, gdy porównamy dane z marca tego roku. 

2024-05-23, 11:03

Polacy ruszyli na zakupy. Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości
Wzrosty obrotów centrów handlowych. Znamy dane. Foto: shutterstock.com

Od stycznia do kwietnia sprzedaż wzrosła o 5 procent, wobec spadku o 4,8 procent w analogicznym okresie 2023 roku.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu wzrosła o 4,1 procent, licząc rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z marcem odnotowano spadek o 1,8 procent.

W kwietniu znaczny wzrost sprzedaży detalicznej odnotowały podmioty z grup: "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 33,8 procent), "pozostałe" (o 29,7 procent), "paliwa stałe, ciekłe, gazowe" (o 11,9 procent).

W kwietniu ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku spadły o 13,8 proc., po spadku o 15,1 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,5 proc., gdy w marcu spadły -0,1 proc w porównaniu do lutego.

Sprzedaż przez Internet 

GUS podał, że w kwietniu 2024 r. w porównaniu z kwietniem 2023 r. odnotowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 14,2 proc.).

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG komentuje dane GUS o sprzedaży detalicznej w kwietniu tego roku ("Ekspres Gospodarczy" PR1 Błażej Prośniewski ) 5:30
+
Dodaj do playlisty

 

Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży ogółem zwiększył się w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego z 8,1 proc. do 8,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. 

Z danych GUS wynika, że spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa z grup: "tekstylia, odzież, obuwie" (z 20,0 proc. przed rokiem do 23,1 proc.), "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 21,5 proc. do 22,4 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (z 15,7 proc. do 16,3 proc.).

Co się dzieje w "budowlance"?

Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 r. spadła o 2,0 proc. licząc rok do roku, ale w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,0 proc.

REKLAMA

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej o 3,7 proc. rok do roku  i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 5,1 proc.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu wzrosła o 46,3 proc. licząc rok do roku, ale w porównaniu do marca spadła o 10,8 proc.



PR24/PAP/IAR/PR1/Błażej Prośniewski/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej