Płaca minimalna pójdzie w górę? Ekspert: rząd niczego nie daje

2024-05-23, 12:47

Płaca minimalna pójdzie w górę? Ekspert: rząd niczego nie daje
Dr Dudek: rząd nie powinien mieć wiodącej roli w kwestii pensji minimalnej. Foto: Sheviakova Kateryna/Shutterstock

- Mamy Radę Dialogu Społecznego, przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i rządu. Kwestia płący minimalnej powinna być rozstrzyga na tym poziomie - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Finansów Publicznych Sławomir Dudek.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r. wyniosło 8.271,99 zł, co oznacza wzrost o 11,3 procent, rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że chce, by minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 4900 złotych. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że płaca minimalna ma wpływ na "dwie strony medalu". - Międzynarodowa Organizacja Pracy, która zrzesza związki zawodowe, uważa, że trzeba zachować równowagę przy wyznaczaniu płacy minimalnej. Zapewnić pracownikom poziom życia, ale też mieć na uwadze fakt, że płaca minimalna jest kosztem. Gdy przesadzimy, to firma może tego nie wytrzymać. Może dojść do tego, że będzie musiał kogoś zwolnić, zredukować czas pracy, podnieść ceny. Ostatecznie może się okazać, że ludzie stracą pracę, pojawi się szara strefa i będzie niższy rozwój. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinno czytać tę konkluzję, a nie tylko skupiać się na jednej stronie - powiedział dr Sławomir Dudek.  

- Rząd niczego nie daje. Powinien się tylko przyglądać, nie mieć roli wiodącej, bo chodzi o pieniądze przedsiębiorców. Mamy Radę Dialogu Społecznego, przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i rządu. Na tym poziomie powinno to być rozstrzygane - dodał prezes Instytutu Finansów Publicznych.

Posłuchaj

Dr Sławomir Dudek gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 21:00
+
Dodaj do playlisty

Pracodawcy apelują o zamrożenie płacy minimalnej. Chcą, by wynosiła 4 300 złotych brutto, czyli była na poziomie tej, która będzie obowiązywać od 1 lipca.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: dr Sławomir Dudek (prezes Instytutu Finansów Publicznych) 
Data emisji: 23.05.2024
Godzina emisji: 10.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej