Prawie jak James Bond. Porucznik Borewicz i kulisy serialu "07 zgłoś się"
2024-05-24, 09:07
- Kształtowanie pozytywnego, ludzkiego obrazu policjanta jest rzeczą naturalną. Zwłaszcza w niebezpiecznych czasach, gdy codziennie pojawiają się informacje o zabójstwach, przestępstwach i aferach. Komenda Główna Policji powinna to przemyśleć, niech zaczną też o tym myśleć młodzi twórcy - mówił w Polskim Radiu 24 współtwórca koncepcji serialu "07 zgłoś się" Michał Koma. Gośćmi byli też pisarz Ryszard Ćwirlej i dziennikarz Rafał Boguta.
"07 zgłoś się" z Bronisławem Cieślakiem w roli głównej to jeden z najpopularniejszych polskich seriali. Kryminalna produkcja w reżyserii Krzysztofa Szmagiera, który był także jednym z autorów scenariusza, i z muzyką Włodzimierza Korcza, realizowano dla Telewizji Polskiej w latach 1976-87. Złożyło się na niego 21 odcinków. Serial opowiada historię fikcyjnego błyskotliwego, odważnego i pewnego siebie porucznika Sławomira Borewicza, oficera Milicji Obywatelskiej, zatrudnionego w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Warszawie.
Pierwsza była Ewa
Pomysł na serial zaczerpnięto z serii opowiadań kryminalnych "Ewa wzywa 07", które ukazywały się w specjalnych zeszytach, nakładem wydawnictwa Iskry, w latach 1968-1989. - Ta literatura była fenomenem, gloryfikowała bowiem postacie milicjantów. Pomysł na zeszyty opracowano w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej, która doszła do wniosku, że wizerunek milicjanta w literaturze nie zawsze jest odpowiednio kreowany i należy to zmienić. Stworzono więc serię nowel kryminalnych, do których zaproszono najlepszych literatów. Każdego miesiąca miała ukazywać nowa powieść - wyjaśniał pisarz Ryszard Ćwirlej.
Kapitan Żbik
Powstała też seria komiksów z kapitanem Żbikiem skierowana do młodszych odbiorców. - Ścieżki tych serii krzyżują się. Odcinek serialu "Skok śmierci" traktował o cyrkowcach, którzy włamywali się do mieszkań. W komiksie poświęcono tej historii cztery odcinki. Z grubsza to ten sam scenariusz, który pojawił się w telewizyjnym serialu - tłumaczył z kolei dziennikarz Rafał Boguta.
Porucznik Borewicz
Na ekranach telewizorów widzowie śledzili nie tylko zawodowe perypetie głównego bohatera, ale i jego liczne romanse. Serial można traktować jako produkcję opowiadającą pośrednio także o życiu w PRL. - Kształtowanie pozytywnego, ludzkiego obrazu policjanta jest rzeczą naturalną. Zwłaszcza w niebezpiecznych czasach, gdy codziennie pojawiają się informacje o zabójstwach, przestępstwach i aferach. Komenda Główna Policji powinna to przemyśleć, niech zaczną też o tym myśleć młodzi twórcy - podsumował Michał Koma.
REKLAMA
Posłuchaj
Serial "07 zgłoś się" to jednak przede wszystkim opowieść o poruczniku MO, który niczym superagent 007 stawia czoła najgroźniejszym przestępcom, celnie strzela i podbija serca kobiet. Porównanie do Jamesa Bonda samo się nasuwa, choć kod identyfikacyjny głównego bohatera był po prostu numerem alarmowym na milicję w czasach PRL.
Więcej w nagraniu
REKLAMA
***
Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Goście: Michał Koma (współtwórca koncepcji serialu "07 zgłoś się"), Rafał Boguta (dziennikarz Polskiego Radia), Ryszard Ćwirlej (pisarz)
REKLAMA
Data emisji: 13.05.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24
Polecane
REKLAMA