Burze nad Polską. Ostrzeżenia dla niemal całego kraju

2024-05-24, 07:52

Burze nad Polską. Ostrzeżenia dla niemal całego kraju
IMGW: silniejsze burze na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Foto: PAP/Paweł Jaskółka & IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Alerty drugiego stopnia wydano dla całej południowo-zachodniej Polski. Ponadto w dużej części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Michał Folwarski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedział, że najgwałtowniejsze burze spodziewane są w województwach lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i małopolskim.
- W związku z tym dla tych obszarów zostały wydane ostrzeżenia stopnia drugiego przed burzami. Lokalne sumy opadów mogą wynieść do około 50 litrów na metr kwadratowy - mówił Michał Folwarski.

Pozostałe powiaty województw wielkopolskiego, łódzkiego i lubuskiego są objęte alertami pierwszego stopnia, podobnie jak całe Kujawsko-Pomorskie i Świętokrzyskie, południowe powiaty Pomorza (oraz pow. wałecki w Zachodniopomorskiem), wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego, północno-zachodnie Mazowsze, północno-wschodnia Małopolska i północne Podkarpacie.

Silniejsze burze w południowo-zachodniej części Polski wynikają z przesunięcia się strefy frontu atmosferycznego. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i południu Wielkopolski może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru mogą zbliżać się do 80 kilometrów na godzinę.

IMGW ostrzega. Uwaga na błyskawiczne powodzie!

Emilia Szewczak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomniała, że w taką pogodę należy zachować szczególną ostrożność.

- Na przykład nie przebywać pod drzewami, nie przebywać w zagłębieniach terenu, gdzie szybko może gromadzić się woda, ponieważ, szczególnie na obszarach miejskich może dojść do tak zwanego zjawiska błyskawicznych powodzi, czyli lokalnych podtopień, zalań, przede wszystkim niżej położonych terenów - powiedziała.

Posłuchaj

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Emilia Szewczak o zasadach bezpieczeństwa w czasie burzy (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Prognoza pogody na piątek

W piątek temperatura maksymalna wyniesie od 24 st. C na zachodzie do 28 st. C na wschodzie; chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów, Karpat i nad morzem od 15 st. C do 20 st. C.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W górach porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę.

Burze spodziewane są także w sobotę i niedzielę.

Gdzie jest burza? Mapa na żywo:

ms/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej