Zastrzeżenie numeru PESEL. To chroni przed wyłudzeniami kredytów

Od 1 czerwca, dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL, będzie można uniknąć możliwości wyłudzenia kredytu na nasz podrobiony dowód osobisty. Bo choć numer PESEL w aplikacji mObywatel można zastrzec od 17 listopada ubiegłego roku, to jednak nie chroniło to przed wyłudzeniami.

2024-05-31, 07:35

Zastrzeżenie numeru PESEL. To chroni przed wyłudzeniami kredytów
Samo zastrzeżenie PESEL-u to pierwszy etap procesu, który zapewnieni ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości.Foto: Shutterstock/Andrzej Rostek

Jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

W piątek 24 maja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa inicjująca akcję promocyjną nt. zastrzegania numeru PESEL w aplikacji mObywatel 2.0.

Szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że obywatele, którzy zastrzegą swój PESEL będą mogli mieć "poczucie, że państwo się nimi zaopiekowało".

Wyłudzenia kredytów to plaga

- To olbrzymia zmiana, szczególnie, że różnego rodzaju instytucje będą odpowiedzialne za to, żeby wprowadzać obowiązki weryfikacji numeru PESEL. Będą to banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, telekomunikacyjne, notariusze - tłumaczył Gawkowski.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister Cyfryzacji mówi o skali wyłudzeń kredytów (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Szef resortu cyfryzacji podkreślał, że wyłudzanie kredytów w Polsce "to plaga, która z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, cały czas się powiększa "do próby wyłudzenia kredytu, różnego rodzaju oszustwa finansowego dochodzi średnio co 40 minut".

- To oznacza, że tylko w 2024 roku odnotowano ponad 3 tys. prób wyłudzeń. Nie możemy pozostawić tego tematu z boku. W Polsce w ostatnim tylko kwartale (wyłudzanie kredytów) wzrosło o ponad 12 proc. - mówił szef resortu cyfryzacji.

Pomoże mObwatel

Numer PESEL w aplikacji mObywatel można zastrzec od 17 listopada ubiegłego roku. Możliwość taką dała ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.

Od soboty, 1 czerwca 2024 roku podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz mówi o zagrożeniach dla seniorów (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

PR24/PAP/IAR/Woźniak/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej