Porozumienie Albanii i Włoch wisi na włosku. Chodzi o nielegalnych migrantów

2024-05-24, 12:26

Porozumienie Albanii i Włoch wisi na włosku. Chodzi o nielegalnych migrantów
Porozumienie Albanii i Włoch w sprawie migrantów wisi na włosku. Foto: Shutterstock/Alessio Tricani

Głośna umowa między Włochami a Albanią w sprawie odsyłania nielegalnych migrantów wisi na włosku. Albański premier wini za tę sytuację włoską biurokrację.

Przewodzący albańskiemu rządowi Edi Rama napisał w oświadczeniu, że jego kraj zrobił wszystko czego wymagała umowa z Włochami, aby otworzyć ośrodek recepcyjny dla nielegalnych migrantów docierających na Półwysep Apeniński.

Albańczycy mieli udostępnić ziemię pod jego budowę, a także podstawy prawne. Opóźnienia są po włoskiej stronie. O ile według albańskiego premiera ośrodek mimo wszystko powstanie za kilka miesięcy, to problemem może być jego późniejsze funkcjonowanie.

Według Ediego Ramy zgodnie z obowiązującą włoską i europejską literą prawa, urzędnicy z Italii nie będą w stanie w terminie rozpatrzyć sprawę każdego migranta.

Włosi będą odsyłać emigrantów?

Według umowy między sąsiadującymi ze sobą przez morze państwami - Włosi będą odsyłać do ośrodka zbudowanego w Albanii maksymalnie 3 tysiące osób jednocześnie.

W ciągu dwudziestu ośmiu dni administracja ma zdecydować, czy wnioskujący otrzyma od Włoch azyl lub pozwolenie na pobyt czy zostanie odesłany do kraju pochodzenia. To jest według szefa rządu w Tiranie słaby punkt tego porozumienia.

Posłuchaj

Porozumienie Albanii i Włoch w sprawie migrantów wisi na włosku (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/mk

Polecane

Wróć do strony głównej