Rewolucyjne zmiany dla rodziców wcześniaków. Jest projekt ustawy

2024-05-24, 13:49

Rewolucyjne zmiany dla rodziców wcześniaków. Jest projekt ustawy
Zgodnie z projektem, z dodatkowego urlopu będzie mogła skorzystać matka lub ojciec. Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło szczegóły projektu dotyczącego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Pracownicy resortu spotkali się przy tej okazji z przedstawicielami organizacji pozarządowych i samymi rodzicami.

Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu rodzic otrzyma tydzień dodatkowego urlopu. Maksymalnie do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od sytuacji. Nowe przepisy mają wejść w życie od przyszłego roku. Ministerstwo Finansów potwierdziło już, że pieniądze na ten projekt są zapewnione - przekazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Polityk podziękowała też rodzicom wcześniaków, którzy aktywnie uczestniczyli w pracach na tym projektem.

Do 15 tygodni dodatkowego urlopu otrzymają rodzice dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub dzieci ważących mniej niż kilogram.

Szczegóły ustawy

Ustawa obejmie też rodziców pozostałych dzieci, które z innych powodów muszą po porodzie zostać dłużej w szpitalu. W tym przypadku maksymalna długość tego dodatkowego urlopu to 8 tygodni. Przepisy obejmą również tych rodziców, którzy już będą na urlopie macierzyńskim.

O przyjęcie takich przepisów walczyły organizacje pozarządowe i rodzice wcześniaków. Sylwia Wesołowska, mama wcześniaka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", opowiada o tym, jak trudno dziś mają rodzice, którym dziecko urodzi się wcześnie.  Zdaniem Sylwii Wesołowskiej, proponowany projekt przepisów to ważny krok. 

Zgodnie z projektem, z dodatkowego urlopu będzie mogła skorzystać matka lub ojciec. Należy wykorzystać go w całości, po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on również rodzicom zastępczym.

Posłuchaj

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk nie kryła radości (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/mk

Polecane

Wróć do strony głównej