Państwa bałtyckie budują "mur dronów". Polska też dołoży cegiełkę

2024-05-24, 20:55

Państwa bałtyckie budują "mur dronów". Polska też dołoży cegiełkę
Podczas spotkania szefów MSW na Łotwie uzgodniono utworzenie "muru dronów" od Norwegii aż po Polskę. Foto: shutterstock/Oleksii Alieksieiev

Podczas piątkowego spotkania na Łotwie, szefowie MSW Polski, Norwegii, Finlandii i krajów bałtyckich uzgodnili utworzenie tzw. "muru dronów" w celu ochrony granic. Pozwoli to na zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom przy granicach. 

O ustaleniach poinformowała szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite. Według niej, "mur dronów" to inicjatywa, która zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa na granicach. 

- To zupełnie nowa inicjatywa: mur dronów od Norwegii do Polski, którego celem jest wykorzystanie dronów i innych technologii do ochrony naszej granicy. Pozwoli nam to chronić się przed prowokacjami ze strony nieprzyjaznych krajów i zapobiegać przemytowi - mówiła minister spraw wewnętrznych Litwy w rozmowie z agencją BNS.

Jej kraj podjął już konkretne działania w tej sprawie. Państwowa Straż Graniczna Litwy stworzyła jednostkę bezzałogowych statków powietrznych. Zarówno drony, jak i systemy antydronowe są już kupowane. 

"Czas na konkrety"

Kraje, które brały udział w spotkaniu, mają teraz ocenić jakie działania powinny zostać podjęte, aby inicjatywa "muru dronów" mogła stać się realna. - Dzisiaj uzgodniliśmy ten pomysł, następnym krokiem są konkretne działania - powiedziała Bilotaite.

Nie jest wykluczone, że inicjatywa zostanie zrealizowana z funduszy Unii Europejskiej. 

- Oczywiście, jeśli uzgodnimy wspólne rozwiązania, możemy ubiegać się o fundusze europejskie, a jeśli jako region złożymy wniosek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymamy finansowanie z Komisji Europejskiej - przekazała Bilotaite.

Omówiono również możliwość wspólnego ubiegania się przez kraje regionu o unijne finansowanie infrastruktury ochrony ludności.

- Należy znaleźć sposoby finansowania ochrony ludności na poziomie europejskim – oceniła Bilotaite.

Wspólne ćwiczenia

Oprócz "muru dronów", uzgodniono również wspólne ćwiczenia ewakuacyjne w krajach regionu. Choć nie ma jeszcze ustalonego terminu, to szefowa litewskiego MSW przekazała, czego mają dotyczyć ćwiczenia. 

Zgodziliśmy się, że będziemy musieli sprawdzić się w ćwiczeniach regionalnych, aby zapewnić ewakuację ludności, aby zobaczyć, jak nasze instytucje są przygotowane do pracy, do interakcji ze sobą, jaka jest nasza zdolność do przyjmowania ludzi, jakie są zdolności innych krajów i czy są one gotowe na przyjęcie odpowiedniej liczby osób - powiedziała Bilotaite. 

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

Wróć do strony głównej