Putin gotowy zawiesić wojnę, ale stawia warunki. Decyzja po stronie Ukrainy

2024-05-24, 13:36

Putin gotowy zawiesić wojnę, ale stawia warunki. Decyzja po stronie Ukrainy
Putin ma być gotowy na zawieszenie wojny w Ukrainie . Foto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Władimir Putin jest gotowy zakończyć wojnę w Ukrainie przy wynegocjowanym zawieszeniu broni, które będzie uwzględniało obecną sytuację na froncie. Rosyjski przywódca stawia jednak warunki. Czy będą do przyjęcia przez Ukrainę i Zachód?

Jak podał Reuters, powołując się na cztery oddzielne rosyjskie źródła, Władimir Putin chce zawieszenia broni na Ukrainie na obecnej linii frontu, czyli pozostawiłoby to Rosję w posiadaniu znacznych fragmentów czterech ukraińskich regionów. Formalnie włączone zostały do Rosji we wrześniu 2022 roku. "Siły rosyjskie kontrolują około 18 proc. terytorium Ukrainy" - czytamy w materiale agencji.

Taki układ nie spełniłby celów, jakie postawiła sobie Moskwa, stwierdzając, że "cztery ukraińskie regiony - Donieck, Ługańsk, Zaporoże i Chersoń - należą teraz do niej w całości".

Bilans Putina. Źródła ujawniają

- Putin może walczyć tak długo, jak trzeba, ale jest też gotowy na zawieszenie broni, czyli zamrożenie tej wojny - czytamy w cytowanej wypowiedzi jednego z rozmówców. W wypowiedziach dla agencji rozmówcy nie kryli, że Putin nie był zadowolony z odrzucenia negocjacji pokojowych przez Ukrainę.

Zdaniem dwóch innych źródeł, prezydentowi Rosji wystarczą dotychczasowe sukcesy w wojnie, aby sprzedać zwycięstwo narodowi rosyjskiemu. Tymczasem konflikt kosztował już dziesiątki tysięcy istnień ludzkich po obu stronach. Rosyjska gospodarka też odczuwa tego skutki w postaci sankcji nałożonych przez Zachód.

REKLAMA

Informatorzy nie są jednak jednomyślni co do stanowiska ws. przełomowego kroku Putina w postaci zamrożenia wojny z Ukrainą.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując doniesienia powiedział, że Moskwa wielokrotnie była otwarta na dialog, co podkreślała. Dodał, że Rosja nie chciała "wiecznej wojny".

Warunki Putina. Stanowisko Ukrainy 

Autorzy materiału przypomnieli, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucał już propozycję zawarcie pokoju na warunkach Putina. W odpowiedzi zapowiadał odzyskanie utraconych terenów m.in. Krymu zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku. W 2022 r. podpisał dekret, w którym wykluczył jakiekolwiek rozmowy z Putinem.

Alternatywą, w opinii autorów tekstu, mogłoby być zawarcie pokoju z ominięciem Ukrainy. Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w ubiegłym tygodniu gościł w Kijowie, nie krył, że nie wierzy, by "Putin był zainteresowany poważnymi negocjacjami".

REKLAMA

W przyszłym miesiącu rozmowy na temat Ukrainy mają odbyć się w Szwajcarii, ale Zełeński uważa, że Putin nie powinien brać w nich udziału.

- Kreml nie wykazał jeszcze żadnego znaczącego zainteresowania zakończeniem wojny, wręcz przeciwnie - odpowiedział natomiast rzecznik Departamentu Stanu USA.

Ataki na terytorium NATO

Źródła, cytowane przez agencję Reuters zapewniły, że Putin nie planuje ataku na terytorium NATO. Dwa źródła powołały się natomiast "na rosyjskie obawy dotyczące rosnącego niebezpieczeństwa eskalacji konfliktu z Zachodem, w tym eskalacji nuklearnej, w związku z konfliktem na Ukrainie".

Czytaj także:

Reuters/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej