Ćwiczenia nuklearne z "białoruskimi kolegami". Putin ma plan

2024-05-24, 10:55

Ćwiczenia nuklearne z "białoruskimi kolegami". Putin ma plan
Władimir Putin chce włączyć Białoruś do ćwiczeń nuklearnych. Foto: Oleg Elkov / Shutterstock.com

Prezydent Rosji ma omówić potencjalny udział białoruskiego wojska w ćwiczeniach nuklearnych. Władimir Putin przebywa z dwudniową wizytą na Białorusi, gdzie spotka się z Aleksandrem Łukaszenką.

Po przybyciu do Mińska Putin zapowiedział, że chce omówić z Łukaszenką kwestie bezpieczeństwa, a także udział Białorusi w ćwiczeniach nuklearnych.

- Będziemy rozmawiać o drugiej fazie ćwiczeń. Będzie to dotyczyło bezpośredniego udziału naszych białoruskich przyjaciół i kolegów ze sfery wojskowej w tych wydarzeniach - powiedział Putin w Mińsku.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informowało na początku maja, że zamierza ćwiczyć użycie taktycznej broni jądrowej w odpowiedzi na rzekome i niesprecyzowane "prowokacyjne oświadczenia" Zachodu.

Putin na Białorusi. Liczna delegacja

Prezydent Rosji przybył do sąsiedniego kraju z liczną delegacją - informują niezależne białoruskie media. Samolot z Putinem na pokładzie miał być eksortowany przez cztery myśliwce - dwa rosyjskiego i dwa białoruskiego lotnictwa.

Portal Biełoruskij Gajun donosi, że na Białoruś przyleciał także nowy minister obrony Rosji Andriej Biełousow i szef Rosatomu, Aleksiej Lichaczow.

Poprzednio Władimir Putin był na Białorusi pod koniec listopada ubiegłego roku.

Kluczowy sojusznik Kremla

Białoruś jest kluczowym sojusznikiem Moskwy i wspiera rosyjską agresję na Ukrainę, choć nie zaangażowała bezpośrednio własnych sił w działania wojenne. Według spekulacji ekspertów, kraj ten również posiada na swoim terytorium rosyjską taktyczną broń jądrową. 7 maja białoruskie ministerstwo obrony ogłosiło szybką inspekcję jednostek wojskowych zdolnych do użycia takiej broni, w tym systemów rakietowych Iskander.

Białoruś nie posiada własnej broni jądrowej.

Zobacz także:

[JEDYNKA] Nowe "oczy" armii. Gen. Koziej: uczynią Tarczę Wschód skuteczną

IAR

Polecane

Wróć do strony głównej