Wielopoziomowe wpływy Kremla w Polsce. "Jest kilka kategorii"

2024-05-22, 16:35

Wielopoziomowe wpływy Kremla w Polsce. "Jest kilka kategorii"
Prokremlowskie kanały coraz częściej podszywają się pod wiarygodne media międzynarodowe . Foto: Oleg Kliucharev/ Shutterstock

- Rosja nie boi się Niemiec, Polski czy Francji, bo jesteśmy pojedynczo za mali, aby się im przeciwstawić, natomiast jest bardzo przeciwna solidarności europejskiej. Wszyscy ci, którzy występują przeciwko tej wspólnocie, mogą opowiadać, że nienawidzą Rosjan, ale oni realizują ten sam cel, który ma Putin - mówił w Polskim Radiu 24 Wacław Radziwinowicz - dziennikarz, publicysta, były korespondent Gazety Wyborczej w Moskwie.

Donald Tusk wydał zarządzenie o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Jej działalność obejmie lata 2004-2024. Na czele komisji stanie szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego generał Jarosław Stróżyk. Wstępny raport z prac komisji ma być gotowy latem.

Sojusz władz Rosji z szefami podziemia kryminalnego

Wacław Radziwinowicz odniósł się w tym kontekście do sprawy zbiegłego na Białoruś sędziego. - Wiadomo, że te wpływy są na bardzo wielu poziomach. Są oczywiście płatni i zawodowi agenci zarówno przysłani tutaj, jak i zwerbowani. Są też całe kategorie grup wpływu, na które Rosjanie chuchają i dmuchają. To "pożyteczni idioci" jak to określał Lenin, ludzie, którzy podzielają punkt widzenia Moskwy (…). Są też ci, których nazywa się "poputczikami", którzy "idą tą samą drogą" co Kreml. Są to np. partie polityczne, które reprezentują poglądy na świat bardzo zbliżone do tego, co wyznaje Kreml. To m.in. konserwatyści, ruchy antyeuropejskie - wymieniał. 

- Pojawiła się jeszcze jedna kategoria, takich, którzy będą sprzyjać Rosji i też nieświadomie pomagać. Pomiędzy władzami Rosji a jej podziemiem kryminalnym, jego szefami, doszło do porozumienia - dodał gość audycji.

Posłuchaj

Wacław Radziwinowicz o rosyjskich wpływach w Europie (Temat dnia) 22:56
+
Dodaj do playlisty

Sędzia Tomasz Szmydt uciekł z Polski na Białoruś na początku maja i poprosił tam o azyl. Korespondencyjnie zrzekł się stanowiska sędziego. Prokuratura Krajowa postawiła mu zaocznie zarzut szpiegostwa i wydała za sędzią list gończy.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Wacław Radziwinowicz - dziennikarz, publicysta, były korespondent Gazety Wyborczej w Moskwie

Data emisji: 22.05.2024

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej