Tarcza Wschód. Gen. Klisz: to ochrona przestrzeni powietrznej i domeny lądowej

2024-05-25, 10:00

Tarcza Wschód. Gen. Klisz: to ochrona przestrzeni powietrznej i domeny lądowej
Sprzęt wojskowy w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie w Karakulach. Foto: PAP/Artur Reszko

- To na pewno dobry kierunek, patrząc na mój zakres odpowiedzialności, czyli ochrona naszej przestrzeni powietrznej, ale też ochrona domeny lądowej - mówił w Polskim Radiu 24 o zapowiadanym przez rząd wzmocnieniu ochrony polskich granic gen. Maciej Klisz, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

Gen. Maciej Klisz, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych na początku audycji został zapytany, jak ocenia propozycję Władimira Putina o zawieszeniu broni z Ukrainą na warunkach Rosji. - To kolejna diabelska alternatywa dla Ukrainy. Złodziej wchodzi do domu, kradnie sprzęty i mówi, że jak nie będę robił afery, to on te sprzęty zachowa i będziemy kwita - stwierdził, odnosząc się do tej informacji.

Jak tłumaczył, zawieszeni broni w takiej formule nic nie da. - Przerobiliśmy je w 2014 roku. Minęło 8 lat i nadal mamy wojnę, dalszą eskalację - stwierdził.  

Ochrona wschodniej granicy

Zapytany z kolei o rządowy program ochrony wschodniej granicy Polski, Tarczę Wschód, generał podkreślił, że "to jest bardzo dobry kierunek". - 10 mld złotych. Litwa zainwestowała w ochronę granicy 150 mln zł. To całkiem niezła kasa na tę ochronę granicy - zaznaczył.

Gen. Maciej Klisz zauważył, że granica wschodnia obejmuje granicę z Ukrainą, Litwą, Białorusią i Rosją. - Musimy mieć świadomość, że główne zagrożenie to jest granica polsko-białoruska i polsko-rosyjska - zaznaczył. Dodał jednocześnie, że bardzo go cieszy "perspektywa wzmacniania zdolności do obrony kierunku wschodniego Polski".

Obrona przeciwrakietowa

Dopytywany natomiast o inwestycje w obronę przeciwrakietową, tłumaczył, że jej ważnym elementem będą aerostaty rozpoznawcze zakupione przez MON w ramach programu pod kryptonimem "Barbara". 

- Ale nie tylko to. To również kwestie dobrych systemów radarowych, dobrego systemu rozpoznania przestrzeni powietrznej. To również to, co mnie bardzo cieszy, czyli niedługie wejście do służby operacyjnej samolotów Saab 340 wczesnego wykrywania - wyliczał.

- Im wcześniej, jako Polska, będziemy rozumieć i wiedzieć, co się dzieje za wschodnią granicą, tym więcej czasu pozostanie na podjęcie dobrej, mądrej i efektywnej decyzji - stwierdził gen. Maciej Klisz.


Posłuchaj

Gen. Maciej Klisz o Tarczy Wschód: to bardzo dobry kierunek (Cafe Armia) 21:09
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Gen. Maciej Klisz (dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych)

Data emisji: 25.05.2024

Godzina emisji: 8.35

PR24/pkur/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej