"Anora" ze Złotą Palmą dla najlepszego filmu. Historia pracownicy seksualnej podbiła serca jury

2024-05-25, 21:14

"Anora" ze Złotą Palmą dla najlepszego filmu. Historia pracownicy seksualnej podbiła serca jury
Złotą Palmę za najlepszy film otrzymała produkcja Seana Bakera pt. "Anora".Foto: PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Podczas sobotniej gali zamknięcia 77. festiwalu w Cannes wręczano jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych - Złotą Palmę. W tym roku najlepszym filmem okazała się "Anora" w reżyserii Seana Bakera. Film był wymieniany wśród faworytów do zgarnięcia nagrody. 

„Anora” jest dziewiątym filmem 53-letniego Seana Bakera i pierwszym jego dziełem, które otrzymało tak ważną nagrodę. To komediodramat opowiadający o romansie w nowojorskim Brooklynie między tancerką erotyczną a jej klientem - synem rosyjskiego oligarchy. Kiedy rodzice wybranka tancerki dowiadują się o małżeństwie, postanawiają przyjechać do Nowego Jorku, aby przekonać młodych do unieważnienia związku. 

To nagroda dla wszystkich tancerek erotycznych - obecnych, przeszłych i przyszłych - powiedział Sean Baker. 

Reżyser zwrócił się też z apelem w sprawie platform streamingowych.

- Świat musi pamiętać, że oglądanie filmów na telefonie czy w domu nie jest w porządku, nawet jeśli niektóre firmy high-tech bardzo by tego chciały - zauważył zdobywca Złotej Palmy.

W wyścigu po statuetkę znalazło się 21 tytułów. Wśród nich były takie produkcje jak "Megalopolis" Francisa Forda Coppoli, "Kinds of Kindness" Yorgosa Lanthimosa, "Parthenope" Paola Sorrentina, "Bird" Andrei Arnold oraz "The Substance" Coralie Fargeat. Jury pod przewodnictwem Grety Gerwig podjęło jednak decyzję, że to właśnie "Anora" zasługuje na Złotą Palmę dla najlepszego filmu. 

Moment kulminacyjny ceremonii zamknięcia canneńskiego festiwalu poprzedziło wręczenie Honorowej Złotej Palmy twórcy serii "Gwiezdne wojny" George'owi Lucasowi.

Laureatów konkursu głównego wyłoniło jury w składzie: amerykańska reżyserka, aktorka i scenarzystka Greta Gerwig (przewodnicząca), turecka scenarzystka i fotografka Ebru Ceylan, amerykańska aktorka Lily Gladstone, francuska aktorka Eva Green, libańska reżyserka i scenarzystka Nadine Labaki, hiszpański reżyser, scenarzysta i producent Juan Antonio Bayona, włoski aktor Pierfrancesco Favino, japoński reżyser Hirokazu Koreeda oraz francuski aktor i producent Omar Sy.

Pozostałe nagrody

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Miguel Gomes. Statuetkę zapewnił mu film "Grand Tour". Wcześniej nagroda specjalna jury trafiła do Mohammada Rasoulofa za "The Seed of the Sacred Fig".

Film "All We Imagine As Light" Payal Kapadii zdobył Grand Prix festiwalu w Cannes. Wcześniej nagrodę jury przyznano Jacques'owi Audiardowi za "Emilię Perez".

Najlepszym aktorem został Jesse Plemons, który zagrał w "Kinds of Kindness". Selena Gomez, Zoe Saldana, Karla Sofia Gascon i Adriana Paz zostały docenione za najlepsze role kobiece w "Emilii Perez".

"The Man Who Could Not Remain Silent" Nebojsa Slijepcevica został doceniony Złotą Palmą dla filmu krótkometrażowego. O tę nagrodę rywalizowało 11 obrazów z 10 krajów, m.in. Azerbejdżanu, Brazylii, Kanady, Chin i USA.

Następnie jurorzy Złotej Kamery pod przewodnictwem francuskiej aktorki Emmanuelle Beart i belgijskiego rapera, reżysera Baloji przyznali nagrodę za najlepszy debiut Halfdanowi Ullmannowi Tondelowi za "Armanda".

Złota Palma jest przyznawana od 1955 roku, choć faktycznie funkcjonuje od 1939 roku. Pierwotnie była nazywana Grand prix du festival, czyli Wielka Nagroda Festiwalu. Nagrody wręczono podczas gali w pałacu festiwalowym w Cannes.

Czytaj także:

PAP/IAR/Stefan Foltzer/egz/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej