Niepełnosprawność dotknie wszystkich. Jak walczyć z dyskryminacją?

- Grupa osób z niepełnosprawnościami to mniejszość, do której każdy może w pewnym momencie dołączyć - w wyniku wypadku, schorzenia, ale też starzenia się. Dbanie o dostępność jest w interesie nas wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 Helena Szczuka-Kalensky, kierowniczka działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon.

2024-05-26, 12:20

Niepełnosprawność dotknie wszystkich. Jak walczyć z dyskryminacją?
Niepełnosprawność potrafi być niewidoczna, a zawsze wpływa na życie człowieka. Fundacja Avalon walczy z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Foto: Hryshchyshen Serhii/Shutterstock, VGstockstudio/Shutterstock, Sladic/Shutterstock

W Polsce żyje ponad 5 milionów osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień spotykają się z różnymi przejawami dyskryminacji i nierównego traktowania. Ma to ogromny wpływ na możliwości realizowania przez nie życiowych aktywności, określa dostęp do edukacji, utrudnia korzystanie z ochrony zdrowia, aktywność zawodową oraz stawia ograniczenia związane z interakcją społeczną.

Problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami

U podstaw dyskryminacji leży nie tylko brak wiedzy na temat życia osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim krzywdzące i stereotypowe ich postrzeganie. Fundacja Avalon prowadzi akcję "Szanuję. Nie dyskryminuję!". To element organizowanego przez tę fundację już po raz drugi Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Helena Szczuka-Kalensky, kierowniczka działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon.

Jak wyjaśniła, wiele osób zapomina o tym, że mniejszość osób z niepełnosprawnościami tym się różni od innych grup społecznych, że do niej każdy może w pewnym momencie dołączyć. - Czy to w wyniku wypadku, schorzenia, ale też starzenia się - powiedziała.

"Większość z nas w pewnym momencie dołączy do osób z niepełnosprawnością"

- I większość z nas jednak w jakimś stopniu w końcu dołącza. Więc warto jest inaczej do tego podchodzić, w sposób bardziej naturalny, ale też dbać o dostępność, o dostosowanie, bo jest to tak naprawdę w interesie nas wszystkich - zaznaczyła Helena Szczuka-Kalensky.

REKLAMA

Przedstawicielka Fundacji Avalon przypomniała, że w kontekście osób z niepełnosprawnościami mówi się o "specjalnych potrzebach", ale w rzeczywistości te potrzeby są zwyczajne i takie same dla wszystkich. - By móc się swobodnie poruszać, aby swobodnie być aktywnym na rynku pracy, aby móc wchodzić w związki, wychowywać dzieci albo decydować się, by dzieci nie mieć - wymieniła, dodając, że to, co ludzi różni, to sposób realizacji tych samych potrzeb.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Helena Szczuka-Kalensky o walce z dyskryminacją osób niepełnosprawnych ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 23:05
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Wiesław Molak
Gość: Helena Szczuka-Kalensky (kierowniczka działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon)
Data emisji: 26.05.2024
Godzina emisji: 09.33

REKLAMA

Polskie Radio 24/jmo/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej