Southampton wraca do Premier League. Zespół Bednarka pokonał Leeds na Wembley

2024-05-26, 19:31

Southampton wraca do Premier League. Zespół Bednarka pokonał Leeds na Wembley
Southampton wróci do Premier League po rocznej przerwie. Foto: Paul Terry/Associated Press/East News

Southampton FC, z Janem Bednarkiem w składzie, pokonała w finale baraży na londyńskim Wembley Leeds United 1:0 i po roku zapewniła sobie powrót do Premier League. Obrońca reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie.

W obecności 85 862 kibiców na trybunach jedynego gola w 24. minucie zdobył Adam Armstrong.

Po sezonie zasadniczym The Championship awans do Premier League zapewniły sobie inny ubiegłoroczny spadkowicz - Leicester City oraz Ipswich Town. Kolejne pozycje zajęły także niedawni ekstraklasowicze - Leeds i Southampton, które po wygranych z - odpowiednio - Norwich City i West Bromwich Albion zapewniły sobie udział w finale baraży.

Decydująca potyczka o awans do Premier League bywa określany często jako "mecz o milion dolarów" albo "najcenniejszy mecz współczesnego futbolu". Jak obliczyli kiedyś analitycy finansowi z firmy Deloitte, przejście z zaplecza do angielskiej ekstraklasy daje w ciągu trzech najbliższych lat dochody na poziomie co najmniej 135 mln funtów (159 mln euro), a w przypadku utrzymania w pierwszym mogą one wzrosnąć do 265 mln funtów (ok. 314 mln euro) w ciągu pięciu lat.

Dla zespołów opuszczających Premier League przygotowany jest tzw. spadochron finansowy, czyli dotacja na poziomie 100 mln funtów, która przed rokiem trafiła na konto m.in. "Świętych".

REKLAMA

W zakończonym przed tygodniem sezonie 2023/24 z angielskiej Premier League spadli wszyscy trzej beniaminkowie: Sheffield United, Burnley i Luton Town.

Czytaj także:

JK/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej