Ostrzeżenia IMGW. Niemal w całej Polski silne burze, spokojniej tylko na zachodzie

Synoptycy ostrzegają przed burzami pierwszego i drugiego stopnia na wschodzie i w centrum Polski. Będą im towarzyszyć silne porywy wiatru i ulewny deszcz.

2024-05-29, 11:00

Ostrzeżenia IMGW. Niemal w całej Polski silne burze, spokojniej tylko na zachodzie
IMGW wydał ostrzeżenia drugiego - wyższego stopnia przed burzami dla przeważającego obszaru Polski. Foto: Shutterstock.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego - wyższego stopnia przed burzami dla przeważającego obszaru Polski. Spokojniej będzie jedynie na zachodzie.

Jak powiedział synoptyk Michał Kowalczuk, w trakcie burzy wystąpią ulewne opady deszczu i silny wiatr.

- Spodziewamy się sum opadów od 30 do 40 litrów na metr kwadratowy i wiatru w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę. Niewykluczony jest również grad - mówił Michał Kowalczuk.

Posłuchaj

Michał Kowalczuk o zagrożeniu burzami (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Tak groźne zjawiska atmosferyczne mogą wystąpić w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, podkarpackim, a także na przeważającym obszarze lubelskiego i w zachodnich powiatach podlaskiego.

REKLAMA

Najbardziej zagrożone Podlasie i Lubelszczyzna

Michał Kowalczuk dodał, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obowiązują jedynie na wschodzie Podlasia i Lubelszczyzny.

- Tam sumy opadów będą trochę mniejsze, wyniosą od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy, a prędkość porywów wiatru może zbliżać się do 80 kilometrów na godzinę - mówił.

Burze osłabną późnym wieczorem.

Prognoza IMGW na środę 

Długi weekend będzie ciepły i burzowy - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Burzom będą towarzyszyły ulewny deszcz, silny wiatr i grad. 

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Marta Szulborska o pogodzie na długi weekend (IAR) 2:22
+
Dodaj do playlisty

Jak informuje IMGW, Europa Północna, środkowa i południowo-wschodnia będą w zasięgu niżów znad Wysp Brytyjskich, Skandynawii i Turcji, w rejonie Wielkiej Brytanii oraz w pasie od Skandynawii przez zachodnią Polskę po Włochy pogodę kształtować będą układy frontów atmosferycznych.

Na pozostałej części kontynentu będą dominować wyże znad Atlantyku i Rosji. Polska wschodnia będzie pod wpływem tego wyżu, natomiast na zachodzie oddziaływać będzie chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii. Pozostaniemy w ciepłej masie powietrza, wilgotniejszej na zachodzie, bardziej suchej na wschodzie.

Więcej informacji o ostrzeżeniach meteorologicznych - na stronie internetowej meteo.imgw.pl.

REKLAMA

Zobacz także:

IAR/PAP/ka

IAR/PAP/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej