Krajowy Plan Odbudowy. Nowa wersja będzie przyjęta latem, zostało 20 proc. rozbieżności
Rewizja KPO będzie w lipcu i sierpniu przeprocedowana przez mechanizmy unijne, przyjęta i opublikowana - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że obecnie nie ma zgodności w ok. 20 proc. spraw.
2024-05-29, 09:20
Minister przypomniała, że w sprawie rewizji KPO najpierw odbyły się ustalenia między resortami, potem konsultacje publiczne.
- W ramach przygotowania rewizji odbył się szereg spotkań na różnych poziomach - od wysłuchania publicznego po zespoły tematyczne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu czy wojewódzkie rady dialogu społecznego - przypomniała. Dodała, że w internecie umieszczone zostały odpowiedzi na każde z ponad tysiąca pytań i propozycji, które MFiPR otrzymało w tym procesie.
- Dokument ze zmianami, które też przedstawialiśmy na podsumowaniu konsultacji, został przyjęty przez Radę Ministrów i jest przedmiotem dalszych negocjacji z Komisją Europejską - przekazała Pełczyńska-Nałęcz.
Rewizja KPO
- Ostatecznie uzgodniona rewizja KPO będzie od lipca do sierpnia przeprocedowana przez mechanizmy unijne, przyjęta i opublikowana - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. - Położyliśmy rewizję KPO na stół i rozmawiamy w tej sprawie. Nie mamy zgodności mniej więcej w ok. 20 proc. spraw - wskazała.
REKLAMA
W połowie maja br. szefowa Departamentu Koordynacji KPO w MFiPR Monika Dołowiec powiedziała, że pozytywna decyzja Komisji Europejskiej ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy spodziewana jest w drugiej połowie czerwca. Dodała, że w ramach rewizji zmieniane jest 6 z 7 komponentów, 14 z 55 reform, jakie są w KPO oraz 27 z 56 inwestycji.
Pod koniec kwietnia rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany KPO. Jak podkreśliła wówczas KPRM, rewizja KPO była konieczna ze względu na opóźnienia i zaległości pozostawione przez poprzedni rząd.
- Pieniądze będą zainwestowane m.in. w zieloną transformację gospodarki, rozwój technologiczny, rozwiązania cyfrowe oraz poprawę dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych - poinformowano. Dodano, że zaproponowane zmiany mają przyczynić się lepszej realizacji działań m.in. w obszarach: zielonej transformacji, "inteligentnego" i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, opieki zdrowotnej, transformacji cyfrowej, polityki na rzecz dzieci i młodzieży.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
REKLAMA
- Pieniądze z KPO dla polski po zatwierdzeniu zmian. Wiemy, kiedy to nastąpi
- Środki z KPO także na obronność? Szef MON: każda inicjatywa warta rozważenia
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA