Okulary Cybulskiego, dekolt Jędrusik? Wyszukiwarka na tej platformie czyni cuda

Platform streamingowych z filmami jest wiele. Ale tę wyróżniają mechanizmy sztucznej inteligencji, które pozwalają użytkownikom wyszukać w bazie m.in. emocje aktorów, części ich ubioru czy architekturę obecną na planie danej produkcji. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, w wyszukiwarkę AI na platformie 35mm.online można wpisać na przykład: "pałac kultury", "okulary Cybulskiego" czy "dekolt Jędrusik".  

Robert Bartosewicz

Robert Bartosewicz

2024-05-30, 18:55

Okulary Cybulskiego, dekolt Jędrusik? Wyszukiwarka na tej platformie czyni cuda
Platforma 35mm.online ma wyszukiwarkę wyposażoną w sztuczną inteligencję . Foto: Shutterstock/Stock-Asso

Klasykę polskiego dużego i małego ekranu można oglądać legalnie i w dobrej jakości na platformie 35mm.online. Materiały wideo są dostępne za darmo. Zainteresowani zobaczą na przykład ekranizacje lektur szkolnych takich jak "Lalka" czy "Krzyżacy", komedie Stanisława Barei lub kino moralnego niepokoju, czyli dzieła m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy.

Są też produkcje bardziej popkulturowe. Wśród nich warto wymienić reżyserów: Chęcińskiego, Koterskiego, Machulskiego i Lubaszenkę. Można więc obejrzeć takie produkcje jak "Chłopaki nie płaczą" czy obie części "Killera". Jest też ogromna baza filmów dokumentalnych oraz animowanych. W tej ostatniej kategorii znajdziemy między innymi "Reksia" i "Baltazara Gąbkę". Na platformie obejrzymy też ponad 3000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994. 

Sztuczna inteligencja w wyszukiwarce

Jednak tym, co wyróżnia ten serwis VOD spośród innych, jest sztuczna inteligencja w wyszukiwarce. AI stwarza nowe możliwości wyszukiwania nie tylko filmów, ale również nazwisk aktorów, przedmiotów, fraz czy emocji. 

- Wyszukiwarka oparta o mechanizm AI znalazła się na naszej platformie, bo zawsze myślimy o naszych użytkownikach. Zwróciliśmy uwagę, że wyszukiwarki na innych serwisach streamingowych mają bardzo ograniczone możliwości, gdyż są oparte o tagi, słowa kluczowe lub metadane. Nam chodziło o to, by użytkownikom umożliwić naturalne, intuicyjne wyszukiwanie. Oczywiście działa u nas też klasyczna tagowa wyszukiwarka. Ale użytkownicy z powodzeniem mogą wpisać u nas takie hasła jak "fryzura lata 60" czy "okulary Cybulskiego" - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 Joanna Skierska, zastępca dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

REKLAMA

Posłuchaj

Joanna Skierska o platformie 35mm.online (Weekend kulturalny) 23:05
+
Dodaj do playlisty

To właśnie WFDiF w ramach projektów realizowanych ze środków unijnych, uczyniło jednym z elementów platformy sztuczną inteligencję. - Udało nam się stworzyć zaawansowaną wyszukiwarkę. Jest tam na przykład algorytm rozpoznawania twarzy w kadrze, algorytm wyszukiwania charakterystycznej architektury czy charakterystycznych przedmiotów, które mogą być domeną danego aktora lub bohatera filmowego. Myślę, że poza wspomnianymi okularami Cybulskiego pewnie dałoby się też wyszukać dekolt Kaliny Jędrusik - dodaje wiceszefowa Wytwórni. 

Jak zaznacza, na platformie jest też algorytm emocji. - Sztuczna inteligencja rozpoznaje takie emocje jak smutek, radość czy gniew. Przy czym to był najtrudniejszy do opracowania algorytm - mówi Joanna Skierska.

Nazwa platformy wzięła się od formatu taśmy światłoczułej 35 mm. Prawie wszystkie produkcje filmowe, które można znaleźć na 35mm.online, były realizowane właśnie na takim nośniku. 

Rekonstrukcja cyfrowa filmów

Historia powstania platformy wiąże się z realizacją dwóch projektów unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Ale dofinansowanie pochodziło również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem było udostępnianie polskiego dziedzictwa audiowizualnego użytkownikom w Polsce i za granicą.

REKLAMA

- Digitalizowaliśmy, ale również cyfrowo rekonstruowaliśmy wspaniałe utwory polskiej kinematografii, fantastycznych twórców. Mówię tu o polskiej kinematografii minionych dekad: od lad 40. i 50., aż do lat 90. To blisko cztery tysiące materiałów filmowych, które zrekonstruowaliśmy w ramach unijnych projektów - podkreśla Joanna Skierska.

Czytaj także:

Jak zaznacza, rekonstrukcja cyfrowa była niezwykle istotnym aspektem. - Bo filmy, które były realizowane na taśmie światłoczułej, jeszcze analogowej, miały pewne ograniczenia technologiczne. Przez rekonstrukcję nadaliśmy obrazom i dźwiękom wyraźniejszy charakter. Pojawiła się głębia barw, przestrzenność - dodaje rozmówczyni Polskiego Radia 24. Stwierdza również, że baza filmowa "reprezentuje wysoki poziom artystyczny i intelektualny". 

Platforma 35mm.online jest dostępna dla użytkowników różnego rodzaju urządzeń. Filmy można oglądać na telewizorach TV smart, komputerach PC, laptopach, tabletach i smartfonach.

REKLAMA

Robert Bartosewicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej