Pomoc medyczna na froncie. Gen. Gielerak: wojna w Ukrainie zresetowała NATO-wskie podejście

- Trzeba zmienić podejście do sposobu sprawowania opieki medycznej bezpośrednio na polu walki. Wojna w Ukrainie całkowicie zresetowała nasze NATO-wskie podejście i wymusiła zmianę taktyki. Pokazała, że pomoc musi być udzielana blisko linii starcia z nieprzyjacielem - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

2024-06-01, 12:25

Pomoc medyczna na froncie. Gen. Gielerak: wojna w Ukrainie zresetowała NATO-wskie podejście
Gen. Gielerak: musimy zmienić podejście do udzielania pomocy medycznej na froncie . Foto: Facebook/W międzyczasie

Posłuchaj

Gen. Grzegorz Gielerak o udzielaniu pomocy medycznej na froncie (Cafe Armia)
+
Dodaj do playlisty

Gość PR24 podkreślił, że powinniśmy pilnie wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje w Ukrainie.

- Napisałem na ten temat kilka raportów, które niestety nie znalazły właściwego odzwierciedlenia w konkretnych działaniach. Pierwszego dnia tej wojny postulowałem, że obok pomocy medycznej, powinniśmy prowadzić intensywne działania rozpoznawcze w części medycznej oraz szkoleniowe. Szkoleniowe, zarówno po stronie medyków ukraińskich - bo oni potrzebują takiego wsparcia w wielu dziedzinach medycyny - ale przede wszystkim po naszej stronie - powiedział gen. Grzegorz Gielerak.

Posłuchaj

Gen. Grzegorz Gielerak o udzielaniu pomocy medycznej na froncie (Cafe Armia) 20:48
+
Dodaj do playlisty

- Nadmienię, że realizujemy w Wojskowym Instytucie Medycznym szereg bardzo ciekawych projektów badawczych, których zadaniem jest między innymi doskonalenie metod ochrony żołnierza na polu walki czy też na przykład wsparcia metod ewakuacji - dodał generał. 

"Służba zdrowia nie jest tylko elementem tyłowym"

Jego zdaniem "nie ma do końca zrozumienia, że służba zdrowia nie jest tylko elementem tyłowym". - Ale może być - jeżeli myślimy kategoriami dynamicznego prowadzenia działań operacyjnych - elementem, który nie opóźnia działania i nie jest problemem dla wojsk walczących. I właściwie przygotowany, właściwie skonfigurowany - pod kątem niezbędnych zasobów do zabezpieczenia operacji wojskowej - jest w stanie wspierać wojska walczące w tym, aby mogły one skutecznie realizować cele operacyjne - wyjaśniał gość PR24.

REKLAMA

Zaznaczył, iż "trzeba zmienić podejście do tego, w jaki sposób sprawujemy opiekę bezpośrednio na polu walki". - Nie ma mowy o budowaniu etapowości transportu i wydłużaniu ramion ewakuacji na kilkanaście kilometrów do tego, aby dopiero tam ranny otrzymał pierwszą pomoc lekarską - podkreślił. 

- Wojna w Ukrainie jasno pokazała, że pomoc musi być udzielana blisko linii starcia z nieprzyjacielem. Oczywiście jest to wstępne zaopatrzenie, ale ratujące życie. Ukraina całkowicie zresetowała nasze NATO-wskie podejście do tej kwestii. To wymusza na nas zmianę taktyki postępowania, jeśli chodzi o wojskową medycynę operacyjną - powiedział gen. Gielerak.

Czytaj także:

 Więcej w nagraniu

***

Audycja: Cafe Armia

REKLAMA

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: gen. Grzegorz Gielerak

Data emisji: 1.06.2024

Godzina emisji: 8.36

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej